Czym karmić męską płodność? Część 2


Kontynuujemy temat odżywiania przyszłego taty. Porady udziela dietetyk Fertinea specjalizujący się w dietach propłodnościowych.  

mezczyzna w kuchni

Część pierwsza znajduje się tutaj: Czym karmić męską płodność? Część 1

Płodność przyszłego ojca zależy coraz częściej od czynników związanych ze stylem życia, a więc także od zawartości jego talerza. Opowiedzieliśmy już o licznych antyoksydantach niezbędnych dla uchronienia nasienia od stresu oksydacyjnego, a dziś o pozostałych ważnych czynnikach wpływających na płodność męską.

Trio doskonałe – na poprawę ilości i jakości plemników

Koenzym Q10

Z pewnością to substancja, którą mocno wiążesz z kremami nawilżającymi i odżywiającymi skórę. Jak się okazuje, Koenzym Q10 ma szersze zastosowanie, mianowicie zwiększa liczbę i poprawia ruchliwość plemnikówBadania wykazały, że jednoczesne przyjmowania witamin E i C wraz z Q10 redukuje uszkodzenia DNA.

Witamina D3

Zarówno niedobór jak i nadmiar witaminy D może zaburzać spermatogenezę, liczbę plemników w ejakulacie, ich ruchliwość oraz budowę. Dlatego najlepiej jest zbadać zawartość tego mikroskładnika w krwi i dostosować suplementację do osiągnięcia rekomendowanego poziomu 30-50 ng/ml lub 75-125 nmol/l.

Glutation

To antyoksydant wytwarzany przez organizm człowieka w każdej jego komórce. Żeby umożliwić komórkom wyprodukowanie glutationu, musimy dostarczyć wraz z dietą jego prekursory. Glutation zabezpiecza błony komórkowe i przeciwdziała formowaniu wolnych form tlenu. Deficyt glutationu prowadzi do niestabilności wstawek plemników, co powoduje zaburzenia ich ruchliwości.

Badania mężczyzn o obniżonej płodności, z nieprawidłową ruchliwością i morfologia plemników, notowały niskie poziomy glutationu. Glutation w płynach międzykomórkowych, absorbowany z pożywienia detoksykuje płyny, zapobiegając w ten sposób penetracji toksyn do komórek. Aby podnieść poziom glutationu, należy dostarczyć organizmowi składniki potrzebne do jego syntezy. Warto wspomnieć, że witamina C wspomaga utrzymanie wysokiego poziomu glutationu.

Żywność, dzięki której najłatwiej jest komórkom produkować glutation to: awokado, truskawki, szparagi, brokuły, brukselka, szpinak, cebula, czosnek, orzechy włoskie, a także ostropest plamisty i kurkuma.

Czego należy unikać w męskiej diecie płodności?

Z pewnością, jak w każdej innej zdrowej diecie należy unikać, tłuszczy trans, które powodują stres oksydacyjny (i wiele innych niekorzystnych skutków dla zdrowia!), a także częstego spożywania alkoholu i palenia tytoniu.

Regularne spożywanie alkoholu w dużych ilościach stanowi czynnik zaburzający funkcjonowanie hormonów płciowych i upośledzający produkcję testosteronu. Co do mniejszych ilości, badania nie są jednoznaczne, ale abstynencja podczas starań z pewnością nie zaburza płodności.  

Otyłość nie sprzyja poczęciu

Odpowiednia dieta jest istotna także z powodu zachowania prawidłowej masy ciała. Otyli mężczyźni trzy razy częściej narażeni są na obniżone parametry płodności niż mężczyźni w normie wagowej. Wzrost BMI jest często powiązany z obniżeniem jakości spermy. Otyli mężczyźni częściej też produkują plemniki z uszkodzeniami DNA. Ponadto otyłość może pociągać za sobą dysfunkcje erekcji (nawet do 96% mężczyzn!). Jest to rezultat endokrynnego działania adipocytów czyli komórek tłuszczowych, które zaburzają gospodarkę hormonalną.

W tym kontekście powinniśmy tez wspomnieć o umiarkowanej aktywności fizycznej - mężczyźni trenujący co najmniej 3 razy w tygodniu mieli znacznie lepsze parametry nasienia niż mężczyźni nie trenujący lub trenujący wyczynowo. 

Suplementy poprawiające męską płodność

Dobrze dobrana suplementacja może poprawić parametry spermy, wpłynąć na ruchliwość i liczebność plemników, co wpływa na poczęcie i utrzymanie ciąży. Oczywiście zawsze warto najpierw zadbać o dostarczenie potrzebnych składników z jedzenia, bo dzięki temu osiągniemy długoterminowy efekt zdrowotny, którego płodność jest częścią. Jednakże nie zawsze uda nam się uzupełnić wszystkie potrzebne składniki z diety. Dlatego wówczas warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety, zawierające m.in. N-acetylocysteinę (NAC), która jest wykorzystywana do produkcji glutationu. Więcej o NAC dla płodności przeczytasz tutaj: N-acetylo L-cysteina dla płodności pary

Podsumowując, zdrowy tryb życia i świadome planowanie menu procentuje! Dobre nawyki żywieniowe pomagają utrzymać ogólną kondycję organizmu, poprawiają samopoczucie i płodność.

Czytaj również: 7 rzeczy, które wpływają na męską płodność

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane