Jak poprawić jakość spermy?


Plemniki choć niewielkie i niepozorne, potrafią zdziałać cuda. Muszą przebyć ciężką drogę, aby dotrzeć do jajeczka i nie zawsze im się to udaje. Na trudności z poczęciem często wpływają problemy z plemnikami. Jak poprawić jakość spermy? Kiedy iść do lekarza?

Jak poprawić jakość spermy?

Choć niewielkie i niepozorne, potrafią zdziałać cuda. Plemniki - czyli męskie komórki rozrodcze, muszą przebyć ciężką drogę, aby dotrzeć do celu, czyli jajeczka. Nie zawsze im się to udaje. Dlaczego? Na trudności z poczęciem często wpływają problemy z plemnikami: ich liczbą (większa liczba to większe prawdopodobieństwo poczęcia), ruchliwością (zdolność poruszania się w śluzie) i morfologią spermy (zdatność do zapłodnienia).

Jak poprawić jakość spermy?

Zmiana diety i stylu życia w znaczącym stopniu może pozytywnie wpłynąć na jakość nasienia. Należy zadbać o to, aby w diecie znalazło się więcej antyoksydantów zwalczających wolne rodniki - witaminy C (cytrusy) i E (oleje roślinne), lipokenu (pomidory), luteiny (szpinak, kukurydza), katechiny (zielona herbata), cynku, manganu, selenu i koenzymu Q10. Włączenie do diety ww. antyoksydantów poprawi jakość i ilość spermy oraz ruchliwość plemników. Wyłączyć z kolei z diety należy tłuste i słodkie potrawy oraz używki - mocną kawę, alkohol i papierosy. Czytaj też: 7 rzeczy, które wpływają na męską płodność.

Coraz szybsze tempo życia, mała aktywność fizyczna i siedzący tryb pogarszają męską płodność. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie zmian w codziennych nawykach. Warto nauczyć się jak rozładowywać stresy i zacząć więcej się ruszać. Przyszły tata powinien także zrezygnować z trzymania laptopa na kolanach i przebywania w mocno ogrzewanych pomieszczeniach - może to mieć wpływ na trudności z poczęciem dziecka.

Kiedy udać się do specjalisty?

Jeśli starasz się z partnerką o dziecko bezskutecznie od roku, zgłoście się do lekarza. W przypadku mężczyzny potrzebne będzie badanie spermy - różnych jej właściwości i badanie plemników. Składa się ono z badania pod względem ich budowy, ruchliwości, ilości plemników, objętości całości spermy, szybkości upłynnienia, pH, składu spermy (ilość fruktozy, cytrynianów i fosforanów) i badania zużycia fruktozy przez plemniki. Badaniu nasienia towarzyszy najczęściej badanie bakteriologiczne, ponieważ występujące infekcje mogą utrudniać zapłodnienie.

Jak wygląda badanie nasienia?

Do badania należy się przygotować, powstrzymując się 3-5 dni od współżycia i masturbacji. Po takim czasie ilość materiału będzie odpowiednia i w wyniku nie pojawią się nieprawidłowości. Okres wstrzemięźliwości nie powinien być jednak dłuższy niż 3-5 dni. Pobranie nasienia możliwe jest w domu do specjalnego, wyjałowionego pojemnika z apteki lub laboratorium. Przed pobraniem próbki należy dokładnie umyć ręce i prącie, a następnie potrzymać chwile pojemnik w dłoniach, aby był w temperaturze pokojowej. Za pomocą masturbacji należy się doprowadzić do wytrysku i pobrać do pojemnika próbkę spermy. Pojemnik należy dostarczyć na badanie do laboratorium w przeciągu dwóch godzin od pobrania, aby wynik był miarodajny. Przy oddaniu próbki, pracownik laboratorium zada kilka pytań, m.in. o częstotliwość współżycia w ostatnim czasie, stosowane używki, ewentualne urazy jąder.

Czytaj więcej o męskiej płodności: Porady dotyczące męskiej płodności.

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane