7 rzeczy, które wpływają na męską płodność
Podczas starań o ciążę zdrowie przyszłego taty jest równie ważne jak zdrowie przyszłej mamy. To od niego, a przede wszystkim od stanu nasienia zależy czy dojdzie do zapłodnienia, a także utrzymanie ciąży i zdrowie dziecka.

Według ostatnich badań u mężczyzn z krajów zachodnich ilość nasienia od lat 70-tych mionionego wieku spadła o prawie 60%. Przyczynę takiego stanu upatruje się w zwiększonym narażeniu na stres, a także w stosowanych chemikaliach, w tym pestycydach. Ponadto badania, których wyniki opublikowano w styczniu tego roku w magazynie Proceedings of the National Academy of Sciences, wykazały, że przyjmowanie 1200 mg ibuprofenu dziennie wpływa na męskie hormony i powoduje problemy z płodnością, już po 2 tygodniach. Dlatego też warto przyjrzeć się swojemu zdrowiu i nawykom, by wyeliminować lub chociaż zminimalizować te czynniki, na które mamy bezpośredni wpływ, by przyspieszyć i zwiększyć szanse na ciążę.
alkohol
Alkohol, w tym również piwo może obniżać poziom testosteronu, a tym samym spowodować obniżenie jakości oraz ilości nasienia. Ponadto alkohol wpływa na obniżenie libido i może powodować impotencję.
Palenie
Amerykańskie Stowarzyszenie Medycyny Reprodukcyjnej potwierdza, że palenie papierosów wpływa na obniżenie jakości spermy. Badania wykazały, że u palaczy jakość nasienia jest obniżona, w tym ruchliwość plemników oraz, że sperma palaczy zawiera większą liczbę plemników o nieprawidłowej budowie.
Telefony komórkowe
Telefon komórkowy nagrzewa się podczas działania. Trzymanie takiego ciepłego telefonu w przedniej kieszeni spodni może wpływać na podniesienie temperatury jąder, a tym samym powodować ich przegrzanie. Przegrzanie jader bardzo negatywnie wpływa na jakość nasienia oraz jego ilość. Potwierdzają to badania opublikowane w magazynie Reproductive BioMedicine, według których trzymanie telefonu w przedniej kieszeni spodni spowodował obniżenie parametrów spermy aż u 47% badanych.
Niedostateczna ilość snu
Sen ma ogromny wpływ na zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Odpowiednia ilość snu dla dorosłego mężczyzny to 7-8 godzin. Niedostateczna ilość snu, poniżej 6 godzin dziennie, wpływa negatywnie na płodność. Badania wykazały, że w takich przypadkach szanse na zapłodnienie spadają nawet o 31%. Z drugiej jednak strony zbyt duża ilość snu również negatywnie wpływa na zdrowie.
Wysoka temperatura
Tak jak dla mężczyzn niewskazane jest trzymanie telefonu komórkowego w przedniej kieszeni spodni, tak również z powodu temperatury niewskazane są długie gorące kąpiele oraz podgrzewane siedzenia w samochodzie. W Niemczech, na Uniwersytecie w Giessen, przeprowadzono badania, które wykazały, że podgrzewane siedzenia mogą podnieść temperaturę moszny nawet o 3 stopnie.
Idealna temperatura dla jąder jest niższa jak temperatura ciała, dlatego też są one umieszczone poza jamą brzuszną. Narażanie jąder na wysokie temperatury wpływa negatywnie na produkcję nasienia, na jego jakość i ilość, co wykazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kalifornii.
Przetworzone czerwone mięso
Badacze z Harvard Chan Public Health School sugerują, że warto ograniczyć w diecie płodności spożycie przetworzonego czerwonego mięsa, gdyż powoduje ono problemy z zapłodnieniem. Jednak nie trzeba w całości rezygnować, czy ograniczać spożycie mięsa, gdyż w tych samych badaniach wykazano, że w przypadku, gdy dieta mężczyzny opiera się na drobiu szanse na zapłodnienie rosną, nawet o 13%.
nadwaga
Badacze z Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Reprodukcyjnej wykazali, że również w przypadku mężczyzn wskaźnik BMI ma duże znaczenie dla sukcesu zapłodnienia. Nadwaga i otyłość mężczyzny wpływają negatywnie na jakość spermy, w tym również na jakość kodu genetycznego zawartego w plemnikach. Dzieje się tak dlatego, że nadmierna ilość tkanki tłuszczowej prawdopodobnie wpływa negatywnie na poziom testosteronu i inne hormony związane z reprodukcją.
Dla sukcesu zapłodnienia oraz zdrowia przyszłego dziecka mężczyzna musi zadbać o jakość swojego nasienia. Może to zrobić dbając o siebie poprzez odpowiednią dawkę ruchu, ale również, albo wręcz przede wszystkim przez dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości odpowiednich składników. Warto zmodyfikować swoją dietę, a także suplementować składniki, które poprawiają jakość nasienia, np. N-acetylocysteinę (więcej o niej przeczytasz tutaj: N-acetylocysteina dla płodności pary ).
Czytaj dalej: Jak przyspieszyć zajście w ciążę - poradnik dla par
źródła informacji:
PNAS Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America
University of California San Francisco
The National Center for Biotechnology Information