Czy witamina D wpływa na płodność?


Jest jedną z ważniejszych witamin, której potrzebujemy do życia. Zbawiennie wpływa na wiele układów naszego organizmu oraz pozwala utrzymać dobry nastrój. Jej źródłem jest głównie słońce, jednak nie można zapominać o spożywaniu produktów w nią bogatych.

Czy witamina D wpływa na płodność

Rola w organizmie

Witamina D należy do najważniejszych witamin naszego organizmu i należy do grupy chemicznej związków, które przejawiają taką samą aktywność fizjologiczną (obejmuje witaminę D2 i D3). Ma ona wpływ między innymi na układ kostny, nerwowy, mięśniowy i krążeniowy, ponadto ma korzystne działanie na układ rozrodczy.

Dawkowanie

Dawkowanie jest uzależnione od szerokości geograficznej. Można przyjąć normę ogólną, która wynosi u osób dorosłych co najmniej 1000 jednostek na dobę. Należy jednak pamiętać o regularnych badaniach poziomu witaminy, ponieważ każdy organizm ma inne zapotrzebowania.

Sygnałem niedoboru witaminy D są bóle kostno-stawowe, choroby przyzębia, problemy ze snem, zaburzenie widzenia oraz biegunka. Nie można bagatelizować powyższych objawów, ponieważ mogą doprowadzić do niepożądanych efektów takich jak: zwiększoną podatnością na choroby (z powodu obniżonego układu autoimmunologicznego), oraz skłonnością do infekcji, zwiększonym ryzykiem zachorowań na nowotwory złośliwe oraz choroby układu sercowo-naczyniowego.
Nie należy również przesadzać z zażywaniem witaminy D, jednak aby doszło do przedawkowania należałoby spożyć czterokrotnie większą dawkę od zalecanej.

Źródła witaminy D

Głównym źródłem witaminy D jest słońce. Podczas ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych produkowany jest hormon steroidowy, znany jako witamina D. Niestety zwykle zawartość omawianej witaminy w naszych organizmach nadal jest zbyt mała, dlatego tak ważna jest dodatkowa suplementacja oraz spożywanie większej ilości pożywienia zawierającego witaminę D. Źródłem pokarmowym jest głównie mięso niektórych ryb (np. węgorz, śledź, łosoś, makrela oraz niektóre ryby z puszki), żółtka jaj, ser żółty jak również mleko krowie. Pamiętaj, że witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że dla jej prawidłowego wchłaniania musi być spożywana razem z tłuszczami.

Witamina D i jej wpływ na płodność

Witamina D jest niezbędna przy produkcji hormonów, które odpowiadają za prawidłowy przebieg owulacji, dlatego warto zacząć ją suplementować przed planowanym zajściem w ciążę. Warto również pamiętać o ciągłości zażywania witaminy podczas ciąży, ponieważ ma ona korzystny wpływ również dla płodu. Ponadto witamina D podnosi odporność, dlatego ciężarne kobiety będą mniej narażone na infekcje.

W przypadku mężczyzn witamina D zbawiennie wpływa na dojrzewanie plemników (spermatogenezy) oraz sprzyja produkcji testosteronu. Jej niedobór może być jednym z czynników sprzyjającym w rozwoju zespołowi policystycznych jajników, znacząco wpływa na układ kostny oraz na ogólny przebieg ciąży. Warto zbadać i kontrolować poziom witaminy D, ponieważ przyszłe mamy z bardzo dużym niedoborem mogą zmagać się z cukrzycą ciążową.

Witaminę D3 wraz z cennymi kwasami omega-3 znajdziesz w Ferti Formula Oil.

Czytaj więcej: Jakie witaminy mają wpływ na płodność

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane