Dietetyk Fertinea radzi – jak wdrożyć zdrowe odżywianie?


Z myślą o kobietach, które starają się o upragnioną ciążę, kierujemy trzeci z kolei wpis z serii "Dietetyk Fertinea radzi...". W tej serii wpisów poruszamy tematy związane z dietą propłodnościową, zdrowym trybem życia oraz przybliżamy tematykę suplementacji w okresie starania się o dziecko.

Zdrowe jedzenie na talerzu

Pozostając w temacie suplementacji - już teraz zapraszamy Cię do zapoznania się z artykułem, który podpowiada jak zwiększyć swoją szansę na ciążę: Jak zwiększyć szansę na ciążę

A teraz zaczynamy! 
Weź kartkę i długopis, ewentualnie zrób tabelkę w komputerze lub, jeżeli wolisz, ściągnij aplikację na telefon i zapisuj przez tydzień:

  • Co jesz
  • Co pijesz
  • Ile i o której godzinie

Jeśli chcesz mieć jeszcze więcej wiedzy o swoich nawykach, to notuj również, dlaczego sięgasz po określone jedzenie i co wtedy czujesz – czy jest to głód, ciekawość, nuda, a może uprzejmość dla babci lub też dla towarzystwa.

Badania dowodzą, że w krajach wysokorozwiniętych zarówno sięganie po jedzenie, jak i wybór konkretnego posiłku rzadko odbywa się z głodu, a zwykle z innych powodów. ­Jeżeli zależy Ci na szybkim wdrożeniu zmian, możesz zastosować i przeanalizować dziennik żywieniowy z trzech dni, uwzględniając: jeden dzień weekendowy i dwa robocze.

Żywieniowa rozpiska

Kiedy już będziesz mieć przed sobą gotową rozpiskę, to przyjrzyj się i pomyśl, z czego w swoich zwyczajach jesteś zadowolona. Może są to śniadania? Dużo warzyw i owoców? Zbilansowane, domowe jedzenie? Regularność posiłków? Każdy z tych dobrych zwyczajów, to ogromny punkt dla Ciebie, ponieważ to są kwestie, których nie będziesz musiała zmieniać! Dieta propłodnościowa ma wprawdzie szczególne elementy, o które należy zadbać dodatkowo, ale przecież opiera się na zdrowej diecie zgodnej z piramidą żywieniową.

zdrowe odżywianie ciąża

Piramida żywieniowa

Czym w ogóle jest piramida żywieniowa? To kompleksowa idea żywienia, której realizacja daje szanse na zdrowe życie oraz zachowanie sprawności intelektualnej i fizycznej. Ważne, by piramida, z której korzystasz była jak najnowsza, bo instytuty żywieniowe wprowadzają zmiany uwzględniając wyniki nowych badań oraz potrzeby społeczne. Dlatego piramida IŻŻ, która pochodzi z 2017 roku i jest godna polecenia jako źródło wiedzy o zdrowej diecie.

Jak wygląda taka piramida?

  • U jej podstawy jest aktywność fizyczna nie tylko w formie sportu, ale także rekreacyjnego ruchu: spacerów, chodzenia po schodach czy jazdy na rowerze. Dietetycy IŻŻ uważają, że na taką aktywność fizyczną powinniśmy poświęcać codziennie 30-45 minut.
  • Tuż obok, na tym samym poziomie jest picie wody, która powinna być naszym podstawowym napojem. Woda i ruch podstawą odżywiania! Właśnie takie podejście jest zgodne z wszystkimi innymi światowymi wytycznymi co do diety.
  • Tuż powyżej znajdziemy poziom warzyw i owoców, które powinny być podstawą naszego jedzenia, przy czym warzyw powinno być więcej niż owoców – 2/3 lub nawet 3/4.
  • Nad warzywami znajdziemy pełnoziarniste produkty zbożowe – są one znacznie zdrowsze niż białe oczyszczone mąki.
  • Następny w piramidzie jest nabiał i jego przetwory, m.in.: mleko, kefir oraz ser.
  • Powyżej mięsa, które powinny być zjadane w równowadze z rybami i nasionami roślin strączkowych.
  • I najważniejsze: tłuszcze! Te produkty należy wybierać mądrze – z przewagą tłuszczy roślinnych tłoczonych na zimno oraz orzechów i nasion.

Zaleca się spożywać 4-5 posiłków dziennie.

Ponadto, obok poprawnych nawyków żywieniowych, istotne jest uzupełnianie witamin oraz mikro i makroelementów. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza w świadomym planowaniu macierzyństwa! Jeżeli zależy nam dostarczeniu organizmowi wszystkich niezbędnych substancji, warto postawić na optymalne rozwiązania! Do takich należy Fertinea – dedykowana dla kobiet starających się o dziecko kompozycja witamin, mikro i makroelementów oraz ekstraktów roślinnych.

Przeanalizuj swoje menu

Teraz przyjrzyj się swojemu dzienniczkowi żywieniowemu! W ramach mobilizacji przyznawaj sobie zasłużone punkty za np. butelkę wody na biurku, jazdę rowerem do pracy, zupy warzywne czy sałatki z oliwą z oliwek! Nastaw się pozytywnie na zmiany! Zamiast białego pieczywa zjadaj z uśmiechem na lunch w pracy chleb żytnim na zakwasie, a w domu przygotuj sobie owocowo-warzywne soki!

Punkty i uśmiechy są Twoją baza do dalszych zmian na lepsze. Jeśli jest ich dużo, to wspaniale, możesz się teraz skupić na udoskonaleniu swojej diety propłodnościowej J

A co jeżeli jest ich mniej? W takiej sytuacji przeanalizuj, które ze zmian mogłaby przynieść najwięcej korzyści zdrowotnych, a przy tym, które wydają Ci się do wdrożenia na teraz.

Właśnie tak – od teraz! Nie od poniedziałku czy nowego miesiąca, nie po urodzinach, wakacjach czy wyjedzeniu zapasów słodyczy, tylko od teraz.

Jak wdrożyć odpowiednie nawyki żywieniowe?

Żeby było prościej, mamy dla Ciebie podpowiedź!

Zmiany, których potrzebuje większość ludzi i które można wprowadzić bez odkładania na później to:

  • Picie większej ilości wody. Zaleca się 30 ml dziennie na każdy kilogram masy ciała, czyli osoba ważąca 60 kg powinna wypijać 2 l wody dziennie.
  • Jedzenie warzyw do każdego posiłku. Dążymy do zjadania 500 g warzyw i owoców dziennie, z ogromną przewagą warzyw, rzecz jasna.
  • Czas na 30 minut codziennego spaceru. Można zamienić na rower, nordic walking, koszenie trawy kosiarką bez napędu, pływanie czy bieganie – najlepiej na świeżym powietrzu.
  • Suplementacja witaminy D3, której niedobór może mieć nawet 90% społeczeństwa – Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca kobietom planującym ciążę dawkę 2000 IU dziennie. Najlepiej jednak zrobić badanie krwi (poziom 25(OH)D) i ustalić poziom suplementacji z lekarzem. Większość osób ma niedobory, a rola tej witaminy dla systemu odpornościowego i regulacji hormonów jest nieoceniona. Optymalną dawkę witaminy D3 znajdziesz w Ferti Formula Oil.

Trzymam kciuki za Wasze zmiany!

 

Więcej porad dotyczących diety znajdziecie tutaj: Dieta dla płodności

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane