Czym karmić męską płodność? Część 1.


Światowa Organizacja Zdrowia w latach 60. dwudziestego wieku ustaliła normy dla parametrów męskiego nasienia, ale od tamtej pory wielokrotnie je obniżała. Niestety, męska płodność wciąż spada z powodu czynników środowiskowych, a wśród tych czynników jest też dieta.  A zatem talerz to ważne miejsce dla płodności mężczyzn. Proces spermatogenezy trwa około 3 miesięcy, a więc dbałość o zawartość talerza należy zacząć odpowiednio wcześniej. Dietetyk Płodności specjalnie dla Was o tym, co powinno się znaleźć w męskim menu, aby szanse na dziecko były większe.

męska dieta płodności

Płodność od kuchni

Z poprzednich artykułów (Dieta płodności) już wiecie, że odżywianie ma ogromne znaczenie w staraniach o dziecko. Teraz podkreślamy, że ogólne zasady diety płodności oraz zasad zmiany nawyków żywieniowych dotyczą również panów. Dla płodności zaleca się jedzenie produktów o niskim indeksie glikemicznym, czyli pełnoziarniste zboża, grube kasze, warzywa, owoce. Należy zwracać uwagę na wysoką zawartość błonnika, folianów oraz likopenu.

Talerz antystresowy jako danie główne

W męskiej diecie płodności kluczowe jest unikanie stresu oksydacyjnego. Badania wykazały, że 25% mężczyzn ze zdiagnozowana niepłodnością miało w nasieniu podwyższony poziom RFT (reaktywnych form tlenu), a terapia antyoksydantami u mężczyzn z obniżoną płodnością zwiększa ilość żywych urodzeń i ciąż u par poddawanych terapii wspomaganego rozrodu.

Przeciwutleniacze, które muszą się znaleźć w męskim menu

Karotenoidy

Odpowiadają one za integralność błon komórkowych, regulują proliferację komórek nabłonkowych i uczestniczą w procesie spermatogenezy. Ich niedobór  w diecie może prowadzić do obniżenia parametrów nasienia. Podstawowym źródłem karotenoidów w diecie są żółto i czerwono zabarwione warzywa i owoce oraz ciemnozielone warzywa liściaste. Najbogatsze źródła karotenoidów to marchew, słodkie ziemniaki, dynia, pietruszka, jarmuż, szpinak, papryka, morele, brokuły i pomidory.

Witamina E

To witamina, która osłania składniki błony komórkowej plemników przed uszkodzeniem. Suplementacja tej witaminy okazała się pomocna u mężczyzn z obniżona płodnością (zmniejszenie liczby i ruchliwości plemników) w rezultacie stresu oksydacyjnego. Witaminę E znajdujemy w olejach roślinnych (słonecznikowy, z orzechów), migdałach, jajkach, marchewce, orzechach, kiełkach pszenicy, mące pełnoziarnistej, mleku i warzywach zielonolistnych. Witamina E działa najlepiej podawana łącznie z selenem.

Selen

Przeciwdziała oksydacyjnemu uszkodzeniu DNA plemników. Jest niezbędnym mikroelementem dla prawidłowego rozwoju jąder, procesu spermatogenezy, ruchliwości i czynności plemników. Szukajmy go w orzechach brazylijskich, tuńczyku, łososiu, nasionach słonecznika, podrobach, czosnku, cebuli, brązowym ryżu, kiełkach pszenicy, jajach i drożdżach. Absorbcja selenu może być zaburzona prze spożywanie węglowodanów rafinowanych czyli najbardziej cukru i białej mąki. 

Cynk

Bierze udział w procesie tworzenia i podziału komórek oraz wspomaga enzymy wykorzystywane w procesach energetycznych komórki i syntezy DNA. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania prostaty i gruczołów rodnych. Znajdziemy go w skorupiakach, rybach, mięsie, a także w orzechach, ziarnach zbóż i w roślinach strączkowych. Zawartość cynku w produktach zbożowych zmniejsza się, gdy oczyszczamy i przetwarzamy ziarno. Stężenia cynku, miedzi i selenu w plazmie nasienia korelują z jakością spermy u mężczyzn.

Witamina C

Ma bardzo silne działanie antyoksydacyjne i szczególnie chroni DNA plemników. Jej stężenie w plazmie nasienia jest nawet 10-krotnie wyższe niż w surowicy krwi. Jej działanie poprawiające ruchliwość plemników jest szczególnie widoczne u palaczy. Źródła witaminy C to świeże warzywa i owoce, a szczególnie owoce dzikiej róży, truskawki, czarne porzeczki, owoce cytrusowe, natka pietruszki, rzeżucha i papryka.


Pamiętajmy, że zmiany diety są znacznie bardziej efektywne i znacznie przyjemniejsze, kiedy działamy wspólnie z partnerką! Wspierajcie się nawzajem, a już wkrótce o pozostałych elementach diety dla przyszłych ojców.

Czytaj więcej porad naszych specjalistów: Płodność mężczyzny - poradnik

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane