Jak poprawić męską płodność?


Staracie się o dziecko bezskutecznie? Przyczyną może być zdrowie Twojego partnera. Wielu mężczyzn prowadzi niezdrowy tryb życia, który może wpływać na obniżenie jakości nasienia. Jak więc poprawić męską płodność? Oto 7 prostych sposobów!

Jak poprawić męską płodność?

Męska płodność zależna jest od ciągłej produkcji nasienia przez nabłonek plemnikotwórczy. Dane statystyczne wskazują, że 20% mężczyzn ma obniżoną jakość nasienia. Aby rozpoznać męską niepłodność zwykle wykonuje się przesiewowe badanie nasienia. Jest to podstawowe badanie diagnostyczne, którego celem jest ocena plemników, wydzieliny gruczołu krokowego oraz pęcherzyków nasiennych.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn mogą wynikać między innymi:

  • ze schorzeń urologicznych (np. przyrost prostaty),
  • z przebytych chorób nowotworowych (stosowana radioterapia oraz chemioterapia),
  • z zaburzeń hormonalnych oraz autoimmunologicznych,
  • z chorób wenerycznych,
  • z wad wrodzonych lub nabytych narządów płciowych,
  • ze szkodliwego stylu życia (używki, brak ruchu, otyłość oraz niezdrowa , uboga w wartościowe składniki odżywcze dieta).

Leczenie niepłodności

W dzisiejszych czasach niepłodność u mężczyzny nie musi być końcem starania się o dziecko. Istnieje wiele sposób jej leczenia, m.in. farmakologiczne (wskazane w przypadku przeciwciał przeciwplemnikowych, zaburzeń hormonalnych, zaburzeń związanych np. z impotencją, stanów zapalnych męskiego układu rozrodczego.) oraz chirurgiczne (wdrążane jest w przypadku wad wrodzonych lub nabytych - m.in. zrośnięcie najądrzy czy nasieniowodu, niedrożność przewodu wytryskowego itp.).

7 sposobów na poprawę męskiej płodności

Wielu mężczyzn uważa, że styl życia nie wpływa na ich płodność – jest to błędne twierdzenie. Istnieje szereg prostych sposobów na poprawienie jakości nasienia i tym samym płodności.

    • Rekreacyjna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na potencjał rozrodczy poprzez zwiększanie poziomu testosteronu, co skutkuje poprawą jakości spermy. Praca siedząca i ogólny brak ruchu może przyczyniać się do zmniejszonej ruchliwości plemników.
    • Odpowiednia dawka snu pozytywnie wpływa na płodność – podczas snu wzrasta produkcja testosteronu. Optymalna dawka snu wynosi 8 godzin. Częste niedosypianie może być przyczyną otyłości oraz chorób serca.
    • Warto odstawić alkohol, którego spożywanie w nadmiarze może osłabić męską płodność poprzez zmniejszenie ilości spermy. Nadmierne picie alkoholu negatywnie wpływa na zdrowie seksualne, ponieważ może prowadzić do zaburzenia erekcji.
    • Rzucenie palenia jest dobrym pomysłem, ponieważ jest udowodnione, że plemniki palaczy są mniej ruchliwe niż plemniki mężczyzn niepalących.
    • Rezygnacja z przetworzonej żywności, cukrów oraz tłustego jedzenia zaowocuje pozytywnym wpływem na płodność. Warto wdrążyć do swojego jadłospisu świeże owoce oraz warzywa, ryby oraz produkty nieprzetworzone. Należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi witamin na odpowiednim poziomie.
    • Zmiana bielizny z obcisłej na przewiewną wpłynie na zmniejszenie temperatury w jądrach, co z kolei sprzyja plemnikom, których wytwarzanie przebiega prawidłowo w temperaturze poniżej 34-34,5 stopni Celsjusza.
    • Zalecz ubytki w zębach! Mało kto wie, że istnieje związek między występowaniem wyższej liczby bakterii w spermie, a głębokiej próchnicy i zapaleniem dziąseł. Próchnica nie wpływa negatywnie tylko na spermę – długo nieleczona stanowi zagrożenie dla całego organizmu (nieleczona patologie jamy ustnej mogą doprowadzić m.in. do cukrzycy, chorób serca oraz układu krążenia).

Szukasz informacji na temat diety poprawiającej płodność mężczyzny? Koniecznie przeczytaj artykuł dotyczący wpływu diety na męską płodność.

Czytaj również: Płodność mężczyzny - poradnik

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane