Dietetyk Fertinea: Witamina E w płodności… czyni cuda!


Witamina E jest bardzo silnym antyoksydantem i odgrywa ważną rolę w diecie propłodnościowej zarówno kobiet, jak i mężczyzn – mówi dietyk Fertinea, specjalizujący się w dietach wspierających płodność i zdrowie kobiety. Jak witamina E wspomaga płodność? Jakie są jej najlepsze źródła i z czym ją łączyć, aby pomogła w staraniach o dziecko? Poniżej odpowiedzi!

witamina e dla płodności

Witamimna E kontra endometrioza

Endometrioza jest chorobą, na którą cierpi prawie milion Polek, a połowa z powodu choroby jest niepłodna. Powoduje ona, że błona śluzowa macicy (endometrium) jest obecna poza jamą macicy. Komórki te trafiają do jajowodów i wydostają się do jamy brzusznej (a z niej do jajników, jelit, otrzewnej, ścian pęcherza). Ich aktywność wydzielnicza powoduje przewlekłe reakcje zapalne i krwawienia wewnętrzne. Miejscowe stany zapalne, krwawienia wewnętrzne i stany zapalne mogą prowadzić do rozwoju zrostów (blizn). Efekt jest bolesny… Jak się okazuje rola witaminy E w łagodzeniu objawów endometriozy jest ogromna! Jej umiejętne łączenie z witaminą C pomaga obniżyć stężenie czynników prozapalnych. To może przyspieszyć zajście w ciążę - nawet pomimo endometriozy. Liczne badania wykazały, że kobiety zmagające się z endometriozą miały znacznie niższe stężenie witaminy E i glutationu we krwi. To samo dotyczy kobiet, które doświadczały zaburzeń owulacyjnych! Warto zadbać o odpowiedni poziom witaminy E. Choćby profilaktycznie!

witamina E jak ekstra plemnik

Posiłki bogate w witaminę E sprawdzą się doskonale w diecie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak się okazuje, ma ona udowodnione działanie dobroczynne dla plemników – witamina E wraz z witaminą C redukuje uszkodzenia DNA plemników i znacznie poprawia parametry nasienia. Udowodniono, że suplementacja CoQ10 wraz z α-tokoferolem (który jest formą witaminy E) znacznie zwiększa ilość plemników. Zważywszy, że ocenia się, iż 30-80% mężczyzn dotkniętych niepłodnością doświadcza stresu oksydacyjnego, co oznacza uszkodzenia komórek plemnikowych, szczególnie podczas starań należy potraktować priorytetowo odpowiednią podaż witaminy E. Ten silny przeciwutleniacz jest konieczny w diecie każdego mężczyzny starającego się o dziecko, bo wpływa na wytwarzanie nasienia – na jego jakość i na ruchliwość plemników.

Badania dotyczące witaminy E w leczeniu męskiej niepłodności idiopatycznej (nieznanego pochodzenia) wskazują na zwiększenie ilości ciąż po włączeniu suplementacji witaminą E. Z kolei witamina E w połączeniu z selenem wyraźnie poprawiła ruchliwość plemników, a także odsetek żywych i prawidłowych plemników.

Ciekawostka: W badaniach prowadzonych wśród par przygotowujących się do IVF stwierdzono zwiększony wskaźnik zapłodnień (z 19% do 29%), jeśli obydwoje partnerzy przyjmowali witaminę E. Ponadto, witamina E może redukować anemię chroniąc czerwone krwinki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Źródła witaminy E

Doskonałym źródłem witaminy E są pokarmy, które spożywamy w celu dostarczenia organizmowi odpowiedniej dawki wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Sprawdza się tutaj jedzenie ryb z dodatkiem siemienia lnianego i oleju lnianego (koniecznie tłoczonego na zimno i przechowywanego w lodówce!). Dobre nawyki żywieniowe mają to do siebie, że wspierają się nawzajem!

Pozostałe źródła witaminy E są równie przyjemne do spożycia – zarodki pszenne lub olej z nich (wystarczy jedna łyżka, by pokryć dzienne zapotrzebowanie), garść orzechów laskowych lub migdałów, 2 łyżki nasion słonecznika lub dyni dodane do zupy, sałatki czy muesli. Oczywiście, dla różnorodności diety należy też sięgać po mniej bogate jej źródła - morele suszone, brukselkę, białą kapustę, czarne porzeczki (również bogactwo witaminy C!), zielone oliwki.

Najlepiej jest łączyć produkty zawierające witaminę E z zielonymi i czerwonymi warzywami i owocami (te właśnie zawierają najwięcej witaminy C). A zatem zupy, sałatki i warzywa z dodatkiem olejów i pestek, a do tego pyszna ryba. Pamiętaj również, że witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc jeśli przyjmujesz ją w formie suplementów najpiej spożywać ją w towarzystwie tłuszczy - kapsułek zawierających witaminę E rozpuszczoną w oleju.

Dobre połączenia

Witamina E współdziała najefektywniej z witaminą C, koenzymem Q10 i kwasem liponowym. Połączenie witaminy C i witaminy E to bardzo skuteczny środek zapobiegający zaburzeniom owulacji. Połączenie witaminy E z cynkiem i selenem wpływa na prawidłową budowę endometrium, a więc zapewnia odpowiednie warunki dla zagnieżdżającego się zarodka.

 

Czytaj również: 6 witamin, które poprawiają płodność.

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane