Apetyt na seks, czyli jak dieta wpływa na libido


To, co jemy ma niebanalny wpływ na to, jak często się kochamy! Niewłaściwy sposób odżywiania może bowiem znacząco wpłynąć na obniżenie, a nawet utratę libido – twierdzą naukowcy i dietetycy.

dieta dla libido

Zaburzenia libido = brak ciąży

Zdarza się, że na drodze do upragnionej ciąży staje LIBIDO… a raczej jego brak. Obniżony popęd seksualny jest najczęściej kojarzony z relacjami między partnerami i innymi czynnikami psychologicznymi. Jest jednak coś jeszcze – DIETA! Niedobór ważnych składników odżywczych oraz spożywanie wysokoprzetworzonej, wysokoenergetycznej żywności z dużą ilością tłuszczy trans i cukrów prostych, prowadzi do rozwoju licznych chorób cywilizacyjnych, w tym problemów z libido.  

Zaburzenia seksualne pojawiające się u kobiet doświadczających niepłodności to zaburzenia podniecenia seksualnego i pożądania, zaburzenia orgazmu oraz dolegliwości związane z bólem podczas zbliżeń intymnych. Światowe raporty podają, że jedno lub więcej z tych zaburzeń zdarza się u ok. 40-45% kobiet. U mężczyzn te dysfunkcje również występują, choć zdarzają się rzadziej – u ok. 20-30%. Częstość występowania zaburzeń rośnie wraz z wiekiem u obu płci. Głównymi czynnikami ryzyka są choroby dietozależne – układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, otyłość, a także choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia hormonalne i inne choroby przewlekłe.

Zmianą diety można zaradzić problemom, które wiążą się z niewłaściwym odżywianiem.  Niestety czasem umyka to uwadze lekarzy i terapeutów, którzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń libido.

Istotna masa ciała

Osoby z prawidłową masą ciała znacznie rzadziej mają problemy z libido. Co istotne, zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka masa ciała jest dla libido niekorzystna.

W badaniach wykazano, że restrykcyjne diety odchudzające oraz zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej przyczyniają się do problemu. W przypadku nadwagi i otyłości, utrata nadmiernej masy ciała w wyniku właściwych modyfikacji sposobu odżywiania oraz dobrze dostosowanej aktywności fizycznej, przyczynia się do podwyższenia libido.

Dieta śródziemnomorska na problemy z libido

Okazuje się, że rozwiązaniem problemów z libido może być dieta śródziemnomorska. Pisaliśmy już o niej tutaj: Dieta śródziemnomorska a starania o ciążę. Jej korzystne działanie wynika między innymi z niewielkiego spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych w porównaniu do jednonienasyconych i wielonienasyconych, a także zwiększonego spożycia węglowodanów pełnoziarnistych i złożonych oraz błonnika.

Co na to naukowcy?

Przeprowadzono badania nad wpływem diety śródziemnomorskiej na zdrowie pacjentów z zespołem metabolicznym (szczególnie narażonych na zaburzenia seksualne). Wykazały one, że po dwóch latach stosowania diety śródziemnomorskiej, połączonej ze zwiększoną aktywnością fizyczną, pacjenci dokonali 4 razy większej redukcji masy ciała w porównaniu z grupą kontrolną. Stwierdzono również obniżenie poziomu glukozy na czczo, stężenia trójglicerydów, cholesterolu całkowitego, obniżenie poziomu insulinooporności, a także podwyższenie frakcji cholesterolu HDL – korzystnego dla zdrowia. Po tej interwencji dietetycznej mniej niż połowa pacjentów wykazywała nadal cechy zespołu metabolicznego. Poprawa profilu metabolicznego i utrata nadmiernej masy ciała najprawdopodobniej pośrednio wpłynęła na poprawę funkcji seksualnych. Potwierdziło to także inne badanie, w którym wzięły udział kobiety z rozpoznanym zespołem metabolicznym. Był on u nich przyczyną zaburzeń funkcji seksualnych, co określono na podstawie formularza FSFE (z ang. Female Sexual Function Index). Stosowanie diety śródziemnomorskiej przez 2 lata zaowocowało poprawą profilu lipidowego, obniżeniem ciśnienia tętniczego oraz glikemii na czczo. Ponowne wypełnienie formularza FSFI wykazało statystycznie wyższe wyniki dotyczące libido i satysfakcji z życia seksualnego.

A już wkrótce – jak zwiększyć apetyt na seks, czyli o afrodyzjakach.

 

 

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane