Waga a płodność - niedowaga szkodzi


Zaburzenie odżywiania może doprowadzić do poważnych deficytów niektórych witamin oraz pierwiastków. Prawidłowo dobrana kaloryczność posiłków oraz dostarczanie odpowiednich wartości odżywczych zapobiega szkodliwej niedowadze.

Waga a płodność - niedowaga szkodzi

Prawidłowa waga oraz właściwe odżywianie jest kluczowym elementem zdrowia. Właściwy sposób odżywiania oraz suplementacja, przed planowanym zajściem w ciążę, sprzyja szybszemu zapłodnieniu. W przypadku prawidłowej diety zasoby odżywcze organizmu mogą zostać wykorzystane na potrzeby związane z rozwojem ciąży.

Szkodliwa niedowaga

Niebezpieczna dla zdrowia jest niedowaga – stwarza ryzyko nieprawidłowego przebiegu ciąży, przedwczesnego porodu oraz gorszego stanu zdrowia dziecka po urodzeniu (niska masa urodzeniowa, zaburzenia neurologiczne – wady wzroku, słuchu oraz ogóle opóźnienie rozwojowe).
Na nieprawidłowości związane z niedowagą składa się nie tylko niska kaloryczność diety, ale zbyt słabe dostarczanie odpowiednich wartości odżywczych (jedzenie produktów wysoko przetworzonych, unikanie warzyw oraz źródła nienasyconych kwasów itp.). Zaburzenia płodności w przypadku niedowagi wynikają z wtórnego braku miesiączki, zwiększenia wydzielania hormonu folikulotropowego (jego wysoki poziom najczęściej dotyczy niewydolności jajników) czy skróconej fazy letalnej. W czasie ciąży zwiększone jest ryzyko poronienia oraz wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu i rozwoju. Ponadto dzieci kobiet z niedowagą częściej swoje pierwsze dni życia spędzają w inkubatorach (ze względu na niedojrzałość niektórych organów).

Właściwa dieta

Właściwy sposób odżywiania przed ciążą chroni przed deficytami niektórych pierwiastków (np. żelaza, którego nieodpowiednie zasoby przed ciążą doprowadzają do szybszych deficytów podczas jej trwania. To z kolei może stać się przyczyną niedokrwistości). Warto skorygować swoją dietę, nie tylko na czas związany z ciążą, ale dla ogólnego poprawienia zdrowia – dobre nawyki żywieniowe wpływają na funkcjonowanie całego organizmu (poprawia się pamięć, koncentracja, wzmacnia się układ odpornościowy itp.).

Kobiety z problemem niedowagi, świadome swojej złej diety, a planujące zajście w ciążę, powinny szczególnie zwrócić uwagę na produkty bogate w wartości odżywcze. Można skonsultować się z dietetykiem, który skonstruuje indywidualną dietę, zwróci uwagę na problem niedożywienia oraz pomoże wrócić do prawidłowej wagi.

Czytaj więcej porad o diecie: Dieta dla płodności - porady specjalistów

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane