Aktywność fizyczna podczas starań o dziecko


Regularne ćwiczenia są podstawą zdrowego trybu życia. To również najlepsza rzecz jaką możemy podarować naszemu organizmowi. Szczególnie, gdy staramy się o dziecko – dobry stan zdrowia to warunek, jaki kobieta powinna spełniać, gdy chce zajść w ciążę. Ćwicząc, nie tylko przygotowujemy nasz organizm do poczęcia, lecz także poprawiamy płodność.

Ćwiczenia podczas starania się o dziecko

Sport to zdrowie! Podejmowanie wszelkiego rodzaju aktywności daje nam wiele korzyści. Wpływa nie tylko na poprawę naszego zdrowia i kondycji, ale pozytywnie oddziałuje na samopoczucie. Ćwiczenia powodują wydzielanie endorfin, tzw. hormonów szczęścia, które znakomicie relaksują umysł i ciało. Jest to szczególnie istotne dla kobiet, które przygotowują swój organizm na poczęcie upragnionego maluszka. Dzięki regularnej aktywności mogą podarować swojemu organizmowi prawdziwy zastrzyk zdrowia i szybciej zajść w ciążę.

Wpływ aktywności fizycznej na płodność

Do tego, by zostać mamą nie trzeba być bardzo wysportowaną osobą. Jednak o zajściu w ciążę decyduje wiele czynników, m.in. stan psychiczny i kondycja fizyczna. Dlatego regularne ćwiczenia całego organizmu i utrzymanie go w umiarkowanym natężeniu dobrze wpływają na kobiecą płodność. Wiele badań wskazuje, że nawet najmniejszy ruch może wspomóc poczęcie dziecka.
Wysiłek fizyczny dotlenia organizm, poprawia jego wydolność i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego. Poprawia elastyczność skóry i wzmacnia mięśnie, które pomagają spędzić ciąże w dobrej kondycji i ułatwiają poród. Ponadto uprawianie sportu chroni przed nadwagą i otyłością, które mają niekorzystny wpływ na płodność obojga rodziców.
Aktywność fizyczna rozładowuje również stres, który jest jednym z największych wrogów płodności. Ćwiczenia rozluźniają napięcie emocjonalne i złość. Powodują wydzielanie endorfin, które odgrywają istotną rolę w trakcie starań o dziecko – rozluźniają, co jest bardzo ważne w okresie prekoncepcyjnym.

Co za dużo, to nie zdrowo

Pamiętajmy, że z ćwiczeniami nie można przesadzać. Zbyt intensywna aktywność fizyczna może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Ponadto może spowodować rozregulowanie cyklu miesiączkowego i być przyczyną niepłodności. Szczególnie, gdy w wyniku intensywnych treningów nastąpi znaczna utrata tkanki tłuszczowej. Pewna jej ilość jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego kobiety.

Umiarkowany wysiłek to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli nie przywykłaś do ćwiczeń, spróbuj stopniowo wprowadzić ruch do swojego życia. Staraj się poświęcać na aktywność około pół godziny dzienne i wybierz dyscyplinę pozbawioną współzawodnictwa. Wykonuj ćwiczenia służące wzmocnieniu mięśni, przyśpieszające pracę serca (aerobowe), poprawiające krążenie i rozciągające (przygotowują ciało do ciąży). Świetnie sprawdzą się również ćwiczenia rozluźniające, które relaksują ciało i umysł. Warto zastanowić się więc nad jogą, bowiem jest to szczególnie wartościowy system ćwiczeń dla kobiet planujących ciążę.

Czytaj również: Wspólna aktywność fizyczna dla płodności

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane