Równowaga hormonalna w staraniach o dziecko


Równowaga hormonalna jest niezbędna, aby m.in. zajść w ciążę czy urodzić zdrowe dziecko w terminie. Jej zachwianie dzieje się jednak powoli. Ale jak sprawdzić czy mamy problemy z równowagą hormonalną? Jak zapobiegać hormonalnym nieprawidłowościom?

rownowaga-hormonalna

Zachwianie równowagi nie dzieje się z dnia na dzień, ale zdarza się powoli. Żyjemy w szybkim tempie, pod dużym wpływem stresu. Nasze nawyki żywieniowe zostają zepchnięte na dalszy plan. Dodatkowo jesteśmy narażeni na wpływ szkodliwych toksyn. W większości przypadków brak równowagi hormonalnej jest spowodowany długotrwałym stresem- są to miesiące, lata a nawet dekady. Problemy z płodnością są często bezpośrednio związane z brakiem równowagi hormonalnej. W celu przywrócenia naszej płodności ważne jest to, abyśmy zmienili nie tylko swoje poglądy, ale również swój tryb życia.

Co dokładnie równowaga hormonalna oznacza dla naszej płodności?

Hormony wywierają ogromny wpływ na zdrowie i równowagę organizmu, nie możemy bez nich żyć. Hormony "dostarczają" wiadomości, ale nasze komórki są tak genetycznie zaprogramowane, aby odbierać i odpowiadać tylko na niektóre z nich. Każda komórka w organizmie zawiera odpowiedni receptor - gdy hormon pasuje do receptora, wydaje komórce instrukcje. Przypomina to kluczyk pasujący do kłódki. Hormony kontrolują procesy w naszym ciele, a sterowane są przez układ hormonalny. Bez prawidłowego funkcjonowania hormonalnego, nasz organizm nie jest w stanie utrzymać właściwej równowagi hormonalnej. Jeżeli hormony nie są uregulowane, odbija się to znacząco na naszym zdrowiu.

Co wywołuje zaburzenia hormonalne

Na zmianę poziomu hormonów ma wpływ wiele czynników: stres, niedobór witamin i minerałów, infekcje, narażenie na toksyny, poziom naszej tkanki tłuszczowej. Każdy gruczoł wewnątrzwydzielniczy odgrywa szczególną rolę w naszym organizmie. Każdy z nich "komunikuje" się z innymi gruczołami. Jeżeli jeden z gruczołów dokrewnych nie działa prawidłowo może to powodować zaburzenia w komunikacji, co ma negatywny wpływ na płodność. Gruczoły wewnątrzwydzielnicze wydzielają hormony, które z kolei są swojego rodzaju posłańcami działań naszego organizmu. Gdy gruczoł nie działa prawidłowo mamy do czynienia z zaburzeniami równowagi hormonalnej, co wpływa negatywnie na zdolność reprodukcyjną.

rodzaje hormonów: naturalne i syntetyczne

Hormony steroidowe

Hormony produkowane przez nasz organizm są to tzw. hormony steroidowe. Istnieją również bioidentyczne hormony, które są duplikatami hormonów steroidowych. Hormony przepisywane przez lekarzy są sztuczne i nie występują w przyrodzie. Są one powszechnie wykorzystywane do hormonalnej terapii zastępczej, antykoncepcji i procedur wspomaganego rozrodu.

Hormony bioidentyczne

Naturalne hormony bioidentyczne: estron, estradiol, DHEA i progesteron. Niektóre państwa nie akceptują hormonów bioidentycznych (hormony bioidentical), które są pozyskiwane z roślin, minerałów lub źródeł zwierzęcych i są uważane za naturalne. Hormony bioidentyczne są duplikatami hormonów steroidowych.

Hormony syntetyczne

Hormony te są wytwarzane w laboratorium. Są one opatentowanymi lekami. Te rodzaj hormonów, który ma podobne działania do naszych własnych hormonów endogennych. Są one powszechnie wykorzystywane do hormonalnej terapii zastępczej i procedury sztucznego rozrodu.

Ksenohormony

Ksenohormony są to produkowane przez człowieka substancje chemiczne, które naśladują nasze naturalne hormony. Najczęstszymi ksenohormonami naśladującymi ludzki estrogen są ksenoestrogeny.

Hormony ważne w funkcji reprodukcyjnej

Istnieją kluczowe hormony, które bezpośrednio wpływają na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wymienione zostały tutaj te, które pełnią największą funkcję w równowadze hormonalnej oraz płodności. Kluczowe hormony u kobiet w wieku rozrodczym: estradiol (E2 estrogen), progesteron, LH, FSH, kortyzol, androgeny, DHEA (Dehydroepiandrosteron,), testosteron. U mężczyzn kluczowe są testosteron, estrogen, progesteron, LH, FSH, DHEA (dehydroepiandrosteron), kortyzol.

Sprawdź jakie składniki Twojej diety mogą Ci pomóc zachować równowagę hormonalną i wesprzeć płodność: Dieta dla płodności

 

Uwaga! Powyższy artykuł jest wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić wizyty u lekarza!

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane