Dietetyk Fertinea radzi – jak zacząć, żeby wytrwać?


Jesteś kobietą, a więc zakładam, że przynajmniej raz w swoim życiu byłaś na diecie. Skąd ta pewność? Aż 80% kobiet stosowało dietę i to więcej niż jeden raz. Statystyka ta dotyczy szczególnie pań, których BMI oscyluje w przedziale 18,5-24,9. Bywasz na diecie regularnie, ale masz chwile słabości, którym towarzyszy brak umiaru w jedzeniu? Efekt jo-jo nie jest Ci zatem obcy, prawda? Wiele z nas tak ma! Jednak dieta nie musi oznaczać krótkiego okresu ostrych wyrzeczeń i kończyć wielką porcją ulubionych lodów.

Młoda kobieta stoi przy otwartej lodówce ze zdrowym jedzeniem

Zrób to inaczej!

Jeżeli do tej pory nie byłaś w stanie wytrwać w narzuconej sobie diecie, udaj się do dietetyka! Starasz się bezskutecznie o dziecko? Skorzystaj z porady dietetyka, specjalizującego się w leczeniu zaburzeń płodności. To najlepsza droga, do zamierzonego celu. Na szczęście, coraz więcej osób podchodzi świadomie do żywienia i korzysta z pomocy specjalisty w tym zakresie.
Zadaniem dietetyka jest przede wszystkim wsparcie w osiągnięciu celu oraz utrzymaniu efektów. Jak tego dokona? Dietetyk przygotuje dla Ciebie odpowiednio zbilansowaną dietę, skomponowaną zgodnie z Twoimi potrzebami i upodobaniami. Ty będziesz musiała ją tylko wprowadzić w życie.
Czy uda Ci się wytrwać? To zależy od Ciebie! Wielu się udaje. Zwłaszcza tym, którzy mają silną motywację. Do grupy tej należą również osoby starające się o dziecko i przyszli rodzice – taka motywacja jest absolutnie wyjątkowa!

Liczy się zmiana nawyków

A jednak mimo postanowienia, silnej motywacji i zindywidualizowanej diety nie wszyscy dają radę... Dlaczego? Dlatego, że nasze nawyki żywieniowe kształtowały się przez całe dotychczasowe życie. Niestety są one tak silnie zautomatyzowane, że każde odstępstwo powoduje dyskomfort, z którym trudno sobie poradzić.  Jest to szczególnie trudne w życiu wypełnionym pracą, nauką, obowiązkami domowymi i stresem. 
Rewolucyjne zmiany żywieniowe sprawdzają się jedynie w sytuacjach wymagających szybkiego działania  – nagłej chorobie, zagrożeniu życia etc. I to też nie zawsze.

Metoda małych kroków drogą do celu

Przynoszącym lepsze, a przede wszystkim trwałe rezultaty, jest zmiana nawyków żywieniowych metodą małych kroków. Zgodnie z psychodietetycznym podejściem, najtrwalsza zmiana następuje, gdy jest prawie niezauważona. Jeśli z dnia na dzień zrezygnujesz z tradycyjnej polskiej kuchni u mamy, fast foodów i drożdżówek, na rzecz ryby na parze z warzywami i koktajlu z jarmużu, które w dodatku musisz sama przygotować, nie oczekuj zbyt wiele. Na pewno nie poczujesz się dobrze, a rewolucja ta zapewne skazana będzie na porażkę.

Jeśli natomiast przyjrzysz się swojemu obecnemu stylowi odżywiania i zaczniesz wprowadzać zmiany pojedynczo (najwyżej trójkami!), to jest duża szansa na powodzenie. Stopniowe wprowadzanie zmian daje nam bowiem czas, aby się z nimi oswoić. Starych nawyków nie da się oduczyć – są jak stare ścieżki wydeptane i dobrze znane. W ich miejsce można wydeptać nowe, które staną się naszymi wybranymi i ulubionymi. Ile potrzeba czasu, by nowa ścieżka stała się znajoma? Behawioryści twierdzą, że każdą nową czynność, by się utrwaliła, trzeba powtórzyć około 20 razy. A więc zmiana każdego nawyku trwa 3 tygodnie. Biorąc pod uwagę liczbę złych nawyków, jakie posiadamy, to dość długo! Szybka kalkulacja: 3 tygodnie na każdą zmianę, to ileż uda się zmienić w ciągu 3-miesięcznych przygotowań do ciąży. Wyszło, że niewiele, prawda? Czytaj również: Nawyki żywieniowe, które polubi Twoja płodność.

Jedna zmiana pociąga następne

Każda z zamierzonych zmian, inicjuje również zmiany dodatkowe. Dla przykładu, jeśli zdecydujesz, że będziesz piła więcej wody, może się okazać, że dzięki dobremu nawodnieniu organizmu i lepszemu metabolizmowi komórkowemu, zyskasz więcej energii. To z kolei może zachęcić Cię do dodatkowych aktywności – wyjdziesz np. na rower po pracy,  na co nie miałaś siły ani ochoty od miesięcy. 
Podobnie, jeśli zdecydujesz, że najpilniejszą zmianą jest zjedzenie pożywnego śniadania przed wyjściem z domu, możesz być zaskoczona. Zapewne łatwiej będzie Ci się oprzeć drożdżówce z pobliskiej cukierni, czy batonowi z automatu w czasie pracy. 

Zmiany, które są najtrwalsze, to zmiany, których chcesz, ale też takie, które są możliwe do zrealizowania. Liczy się tu i teraz. Kluczowy jest etap życia, na jakim obecnie się znajdujesz. Warto więc stawiać sobie realne cele. Inne zmiany – trudne i na tą chwilę niemożliwe do zrealizowania – zostaw na później. Zobaczysz, z czasem one też będą na wyciągnięcie ręki. Tylko zacznij! Małymi kroczkami, do przodu. Czytaj dalej: Jak wdrożyć zdrowe odżywianie

Czytaj więcej porad naszej Dietetyczki: Dieta płodności - poradnik

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane