Zanim zajdziesz w ciążę - Twoja lista zadań


Jesteś na etapie planowania ciąży? Już w tym momencie powinna Ci się uruchomić lampka odpowiedzialności. Jeśli postanowiłaś, że chcesz zostać matką, koniecznie się do tego przygotuj. Przed Twoim organizmem wielkie wyzwanie - ciąża, poród, połóg i karmienie piersią. Czy jesteś przekonana o swojej gotowości na tę życiową rewolucję? Podpowiadamy, jak się przygotować! To dla zdrowia Twojego i dziecka.

Młoda kobieta planowanie ciąży

Przedciążowa „check list”

1. Wykonaj badania

Najczęściej do wykonania szczegółowych badań zmusza nas pogorszenie sytuacji zdrowotnej. Planując ciążę lepiej dmuchać na zimne i zadbać o profilaktykę! Nawet jeśli wydaje Ci się, że jesteś okazem zdrowia, proponujemy wykonać poniższe badania i skonsultować je z lekarzem:

  • morfologia krwi (z określeniem grupy krwi i czynnika Rh),
  • badanie moczu,
  • badania biochemiczne krwi (poziom glukozy, białka, kreatyniny, mocznika, wapnia, cholesterolu, trójglicerydów),
  • oznaczenie poziomu hormonów tarczycy (ich niedobór może bowiem być przyczyną niepłodności lub poronienia),
  • USG narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej (m.in. jajników, macicy),
  • cytologia szyjki macicy


Ewentualne nieprawidłowości wykazane podczas badań będą wskazówką do postępowania terapeutycznego. W ciąży znacznie trudniej leczy się pewne choroby. Ponadto, część spośród powyżej wymienionych badań jest pomocna w określeniu Twoich szans na ciążę. Dla przykładu, łatwiej Ci będzie zajść w ciążę, jeżeli Twoja gospodarka hormonalna jest uregulowana.

2. Upewnij się, jak wygląda historia Twoich szczepień

Karta ciąży skrywa wiele rubryk, w tym tę poświęconą chorobom zakaźnym. Jeżeli nie chorowałaś na różyczkę i wcześniej nie byłaś szczepiona, skonsultuj z lekarzem możliwość zaszczepienia się. Warto, abyś upewniła się, czy byłaś szczepiona przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

3. Postaw swoje zdrowie na nogi

Kiedy wykonasz już badania, warto przyjrzeć się drobiazgom. Czy nie masz próchnicy, w jakiej formie są twoje zatoki, czy nie doskwierają Ci jakiekolwiek schorzenia narządów rodnych (np. nadżerka, grzybica)?  Jeśli chorujesz przewlekle na jakieś schorzenia (np. cukrzycę, nadciśnienie), stosuj się ściśle do zaleceń lekarza prowadzącego. Chodzi o to, by choroby te były przed ciążą pod szczególną kontrolą, a dawki leków, które musisz stosować w ciąży odpowiednio dobrane. Stomatolog! Podczas ciąży RTG możesz wykonać wyłącznie na własną odpowiedzialność. Dodatkowo, istnieją ograniczenia dotyczące zastosowanych podczas zabiegów stomatologicznych znieczuleń. Warto zadbać o zdrowy i piękny uśmiech już teraz. Jeżeli jesteś dociekliwa, możesz poczytać w sieci o wpływie próchnicy na płodność – nie sprzyja…

4. Zadbaj o dobre nawyki żywieniowe

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe to świetny sposób na zapewnienie optymalnego zdrowotnie startu do rodzicielstwa. To, co jesz przekłada się na Twoje zdrowie oraz zdrowie dziecka. Ciekawostką jest fakt, że to co jesz dzisiaj, wpływa na jakość komórek jajowych za trzy miesiące. Zacznij więc jeść zdrowo dzisiaj, a nie po ujrzeniu dwóch kresek na teście ciążowym. Czym są dobre nawyki? Jak je wprowadzić i utrzymać? Jak komponować menu płodności? Zapraszamy do lektury - Dieta dla płodności Dietetyk specjalizujący się w dietach kobiecych i propłodnościowych odpowiada na te pytania.

5. Ureguluj gospodarkę hormonalną po odstawieniu antykoncepcji

Zaleca się odstawienie antykoncepcji hormonalnej minimum 3 miesiące przed planowaną ciążą i tylko pod opieką specjalisty. Dlaczego? W tym czasie organizm ma szansę na wyregulowanie gospodarki hormonalnej, oczyszczenie i powrót do swojego naturalnego trybu. Wraz z odstawieniem hormonów, Twój organizm może zaskoczyć nawet Ciebie! Rozregulowany cykl miesiączkowy oraz skąpe lub obfite krwawienia, zmienność nastrojów, problemy z cerą, wypadanie włosów – to tylko niektóre z ‘niespodzianek’ spotykających kobiety po odstawieniu antykoncepcji. Twoje cykle wrócą do obfitości i długości, do których przywykłaś, dopiero po jakimś czasie. Co więc możesz zrobić, aby wspomóc swój organizm i zwiększyć swoje szanse na dziecko? Dieta i ruch to powinni być Twoi przyjaciele! Wspomogą uregulować cykl, a tym samym, będzie Ci łatwiej wyznaczyć dni płodne. Czytaj więcej: Ciąża po antykoncepcji hormonalnej

6. Kwas foliowy to za mało – sięgnij po więcej!

Tutaj chyba brakuje pierwszego zdania. Badania wskazują także, że kobiety przyjmujące prawidłową suplementację kwasu foliowego narażone są na mniejsze ryzyko urodzenia dziecka z zaburzeniami autystycznymi. Dla poprawienia owulacji, z którą bezpośrednio jest związana Twoja płodność, należy przyjmować łącznie z jedzenia oraz suplementacji 0,7 mg kwasu foliowego. Kobiety dostarczające organizmowi taką ilość kwasu foliowego o 40-50% rzadziej doświadczały niepłodności związanej z owulacją niż kobiety przyjmujące kwas foliowy w ilości 0,3 mg dziennie! Dlaczego kwas foliowy to za mało? Otóż o właściwej przyswajalności kwasu foliowego decyduje gen MTHFR. Niestety u wielu kobiet występuje mutacja w obrębie tego genu, która może zmniejszać skuteczność przekształcania kwasu foliowego nawet o 70%. Jeśli nie masz pewności, że nie występuje u Ciebie mutacja genu MTHFR stosuj suplementy zawierające L-metylofolian wapnia (np. Mum Folian Plus). Więcej o kwasie foliowym przeczytasz tutaj: Kwas foliowy już od pierwszej myśli o poczęciu .

Poza kwasem foliowym zadbaj o suplementację witaminy D3, kwasu DHA i pozostałych kwasów omega-3, jodu, magnezu oraz żelaza. Warto również sięgnąć po produkty sprawdzone, z pewnego źródła, skomponowane z wysokiej jakości składników.  Pamiętajmy, że suplementy to uzupełnienie diety, a nie jej zastąpienie. Watro sięgnąć po zestaw FERTINEA Ferti, który został stworzony z myślą o przygotowaniu kobiecego organizmu do ciąży.

Gotowa? Macierzyństwo to cudowne doświadczenie, którego życzymy Ci zaznać.

Czytaj również: Jak przyspieszyć zajście w ciążę - poradnik dla par

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane