Dietetyk Fertinea radzi: kwas foliowy już od pierwszej myśli o poczęciu


Kwas foliowy (folacyna), czyli witamina B9, jest niezbędna dla naszego organizmu. Nasze komórki wykorzystują ją do produkcji nukleotydów potrzebnych do tworzenia DNA. Jest on niezastąpiony w procesach krwiotwórczych i wpływa na system nerwowy wraz z mózgiem. To wszystko brzmi dosyć skomplikowanie, prawda? Już spieszymy z wyjaśnieniem!

Warzywa i owoce bogate w kwas foliowy

Czym grozi niedostateczne spożycie kwasu foliowego?

Niedostateczne spożycie kwasu foliowego w diecie powoduje niedobory już po 4 miesiącach. Jego brak może spowodować spowolnienie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu poprzez zahamowanie tworzenia się kwasów nukleinowych i podziałów komórkowych. Niedobór kwasu foliowego może także przyczynić się do powstania u dziecka wad ośrodkowego układu nerwowego, rozszczepu warg i podniebienia, wad serca, układu moczowego i przedwczesnego porodu.

Dlatego tak ważna jest suplementacja kwasu foliowego. Przyjmowanie dawki 0,4 mg zmniejsza ryzyko powstania wad cewy nerwowej u dziecka o 72%. Taką dawkę kwasu foliowego znajdziesz w Ferti Vitamins Forte, suplemencie, który ponadto zawiera m.in. owoc niepokalanka mnisiego, witaminę B6 i B12, żelazo, selen oraz inne, niezbędne do wyregulowania gospodarki hormonalnej, mikro i makro składniki. 

Ostatnie badania wskazują także, że kobiety przyjmujące prawidłową suplementację kwasu foliowego narażone są na mniejsze ryzyko urodzenia dziecka z zaburzeniami autystycznymi.
Badania wykazują również, że dla poprawienia owulacji, z którą bezpośrednio jest związana Twoja płodność, należy przyjmować łącznie z jedzenia oraz suplementacji 0,7 mg kwasu foliowego. Kobiety dostarczające organizmowi taką ilość kwasu foliowego o 40-50% rzadziej doświadczały niepłodności związanej z owulacją niż kobiety przyjmujące kwas foliowy w ilości 0,3 mg dziennie!

Niepozorna rola kwasu foliowego, którego zadaniem jest dostarczanie atomów węgla w odpowiednie miejsce, okazuje się warta badań pod kątem wpływu na płodność, bo proces ten tkwi w sercu budowania DNA. Jest on również kluczowy w przebudowie aminokwasów, tak aby organizm dostawał dokładnie te aminokwasy, których potrzebuje, nawet jeśli dostawy z diety są niewystarczające. A czas reprodukcji jest rzecz jasna bardzo intensywny zarówno w budowaniu DNA, jak i aminokwasów. Odpowiedni poziom folianów zapewnia możliwość budowania zarodka, a następnie jego przetrwania i uniknięcia uszkodzeń do czasu wytworzenia połączenia z cyrkulacją matki.

Dodatkowo foliany wspomagają przemianę potencjalnie toksycznej i powodującej wczesne poronienia homocysteiny w metioninę, która z kolei bierze udział w regulacji wielu genów.

Wiele badań wskazuje, że kobiety suplementujące kwas foliowy częściej zachodziły w spontaniczną ciążę z bliźniętami dwujajowymi. Efekt ten został również zauważony podczas badań przy okazji IVF – kobiety z wyższym poziomem folianów we krwi częściej zostawały matkami bliźniąt dwujajowych po transferach dwóch embrionów.

Kiedy kwas foliowy nie przyswaja się

Zalecana dawkę suplementacyjną 0,4 mg należy zwiększyć w przypadkach niektórych chorób, wcześniejszej antykoncepcji, u osób palących i otyłych, a także u kobiet z podwyższonym poziomem homocysteiny spowodowanym mutacją MTHFR. Mutacja ta jest dość częsta,  bo występuje u około 30-40% populacji europejskiej. U tych osób nadmiar homocysteiny może gromadzić się w komórkach zarodka i przyczyniać się do powstania poważnych wad rozwojowych w okresie płodowym, a także z ryzykiem dla całej ciąży, gdyż może powodować poronienia nawracające, przedwczesne porody, obumarcie wewnątrzmaciczne, przedwczesne oddzielenia łożyska czy stan przedrzucawkowy.

Kobietom, u których stwierdzono zmutowany gen MTHFR zaleca się suplementację zredukowaną forma folianów – metafoliną, która wchłania się bezpośrednio do krwiobiegu. Najlepiej, aby dawki były dobierane indywidualnie przez lekarza na podstawie wyników badań. Warto jednak dodać, że suplementacja metafoliną jest bezpiecznym rozwiązaniem także dla kobiet, które nie mają zmutowanego genu MTHFR.
Odpowiednią dawkę metylofolianu znajdziesz w suplemencie diety Mum Folian Plus. Jest dedykowany zwłaszcza kobietom ciężarnym i karmiącym piersią. Jeżeli zainteresował Cię temat przyswajalności kwasu foliowego oraz jego aktywnej formy – metylofolianu, zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Metylofolian wapnia - najlepiej przyswajalne źródło folianów

Gdzie szukać folianów?

Dietetyczne źródła folianów to warzywa i owoce – zielone liście: szpinak, natka pietruszki, rukola; brokuły, kalafior, kapusta włoska, nasiona roślin strączkowych, awokado, kiwi, pomarańcze, a także zarodki pszenne, sezam i migdały.

Chcesz kompleksowo przygotować swój organizm do ciąży? Pomoże Ci w tym Fertinea.

Czytaj więcej o diecie dla płodności: Dieta płodności - poradnik online

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane