Jak przyspieszyć zajście w ciążę? Poradnik dla par


Podjęliście decyzję, że chcecie mieć dziecko? Gratujemy! Teraz zapewne podejmujecie działania, aby do tego doszło. Co zrobić, by pomóc swojej płodności i przyspieszyć zajście w ciążę?

Jak poprawić płodność pary

 

Zacznijmy od podstaw

Czy prowadzisz obserwację swojego cyklu miesiączkowego? Wiesz, kiedy masz dni płodne, owulację? Jeśli chcesz zajść w ciążę śledź regularność cykli i czas występowania owulacji. Najlepsza pora na seks dla chcących zajść w ciążę to dzień lub dwa przed owulacją. Na dzień przed owulacją wzrasta u kobiety poziom luteiny, który można obserwować badając mocz testami owulacyjnymi, dostępnymi w aptekach.

Dni płodne zaczynają się na 5 dni przed owulacją, a kończą dzień po niej. Plemniki mogą przeżyć w pochwie, w okresie dni płodnych nawet do 5 dni, gdyż mają tam wtedy najbardziej sprzyjające warunki.  natomiast komórka jajowa po owulacji żyje tylko do 24 godzin.

Jak często się kochać?

Najlepiej kochać się wtedy, kiedy macie na to ochotę. Organizm kobiety jest tak zbudowany, że w trakcie  dni płodnych przychodzi i zwiększona ochota na seks. Natomiast jeśli chodzi o mężczyzn, dla jakości plemników lekarze polecają, aby kochać się co dwa-trzy dni z uwagi na koncentrację plemników oraz ich ruchliwość.

Ponadto seks wpływa pozytywnie na samopoczucie oraz lepsze dotlenienie całego organizmu. W końcu to aktywność fizyczna, która przy orgazmie dodatkowo powoduje zastrzyk endorfin.

Odstawcie używki

Badania dowodzą, że popularne używki, takie jak papierosy czy alkohol, wpływają na płodność oraz zdrowie przyszłego potomka. Dotyczy to nałogów obojga rodziców, nie tylko matki. Palenie papierosów znacząco obniża sprawność plemników u mężczyzn. U kobiet ma wpływ między innymi na proces dojrzewania komórek jajowych. Ponadto, u mężczyzn palenie może wpływać na uszkodzenia kodu genetycznego zawartego w plemnikach.

Jeśli planujecie rozpocząć starania o dziecko, jak najszybciej odstawcie palenie i inne używki.

Zadbajcie o piękny uśmiech

Nie chodzi tylko o pozytywne nastawienie (to przede wszystkim), ale także o stan uzębienia. Badania przeprowadzone w Australii wykazały, iż stan dziąseł ma bezpośrednie przełożenie na płodność. Istniejący stan zapalny wpływa negatywnie na płodność kobiety, jak i jakość nasienia u mężczyzn.

Jeśli zatem  planujecie rozpocząć starania o ciążę, udajcie się na przegląd uzębienia do stomatologa i zreperujcie wszelkie ubytki.

Zdrowa dieta dla płodności

Zapewne wiecie,  że warto zdrowo się odżywiać. To, co spożywacie wpłynie nie tylko na ogólny stan organizmu i jego wygląd (m.in. zdrowszą skórę, włosy), ale również na lepsze odżywienie organów wewnętrznych, w tym układu rozrodczego. Dostarczenie odpowiedniej dawki witamin i minerałów oraz innych substancji odżywczych ma również wpływ na jakość komórek jajowych oraz na jakość plemników.

Warto w diecie pamiętać między innymi o:

  • witaminie D3 dla odporności
  • witaminie E dla ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym
  • kwasach omega-3 dla poprawy jakości śluzu szyjki macicy oraz dla odżywienia komórek jajowych, a u mężczyzn dla lepszej jakości spermy
  • cynku, który pomaga w utrzymaniu prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji rozrodczych
  • selenie dla usuwania wolnych rodników z organizmu, prawidłowego przebiegu spermatogenezy i prawidłowego funkcjonowania tarczycy
  • kwasie foliowym – Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przyjmowanie go przez kobiety na co najmniej 6 tygodni przed planowanym poczęciem, celem zadbania o zdrowie dziecka
  • inozytolu (najlepiej w formie mio-inozytolu), witaminie B8, która zwana jest również witaminą płodności, gdyż wpływa na poprawę owulacji oraz na potencję u mężczyzn

To tylko część składników, które wesprą Was w staraniach o dziecko. Warto zadbać o to, by dieta była urozmaicona i bogata w owoce, warzywa oraz ryby, które zawierają ważne dla zdrowia organizmu witaminy i składniki mineralne.

Przykładowe dwudniowe menu dla płodności znajdziesz tutaj: Dieta wspomagająca płodność

Sport a płodność

Wiadomo, że sport jest dobry, ale zbyt intensywny może wpływać na obniżenie płodności. Jeśli jesteś kobietą a Twoja waga jest w normie, to standardowy trening np. dwa razy w tygodniu utrzyma  sprawność i wydolność organizmu bez negatywnego wpływu  dla płodność. Jeśli  zaczynasz  przesadnie się forsować, a jesteś kobietą o normalnej budowie lub z niedowagą możesz zacząć mieć problemy z płodnością.

W przypadku  mężczyzn badania wykazały, że ćwicząc około 12 godzin tygodniowo mogą zwiększyć ilość  plemników nawet o 73%. Ponadto regularne treningi zwiększają poziom testosteronu, co przekłada się na lepszą jakość spermy.

Ponadto sport to dobry sposób na rozładowanie stresu, więc przysłuży się obu partnerom. Możecie rozpocząć wspólne treningi, wybrać się na wycieczkę rowerową, czy na rolki, albo też wybrać kurs tańca np. sensualnej batchaty. Takie treningi będą również świetną zabawą.

poprawa płodności

Rozpoczynając starania o dziecko musicie zadbać o siebie kompleksowo, patrząc na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Zadbać o odpowiednie odżywianie, spokój umysłu oraz odpowiednią dawkę sportu.

źródła informacji:
Gaskins A. J., Physical activity and television watching in relation to semen quality in young men [w:] British Medical Journal, 2012.
Medycyna Środowiskowa (2015, Vol. 18, no. 2, s.11-16), yourfertility.org.au
PAP - Nauka w Polsce

 

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane