Ciąża po antykoncepcji hormonalnej


Właśnie zdecydowaliście, że to odpowiedni moment, by zostać rodzicami? Przestajecie się zabezpieczać, odstawiasz tabletki antykoncepcyjne, zmieniasz nawyki żywieniowe i podporządkowujesz życie nowemu celowi. Będę miała dziecko! Euforia, radość, duma i  oczekiwanie…. Planowanie dzieci to okres obfitujący w różne nastroje i uczucia. By właściwie przygotować się do „roli życia” powinnaś w pierwszej kolejności zadbać o równowagę hormonalną. Jak bezpiecznie zrezygnować z tabletek antykoncepcyjnych, by nie rozregulować organizmu i bezpiecznie przywrócić płodność? Zapraszamy do lektury!

Ciąża po antykoncepcji hormonalnej

Odstawienie antykoncepcji a płodność

Jak to właściwie jest z odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych? Zaburzają płodność czy nie? Uspokajamy! Stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie odbija się na zdrowiu przyszłej mamy. Obecnie dostępne pigułki zostały tak opracowane, by minimalnie wpływać na organizm kobiety, a jednocześnie skutecznie zabezpieczać przez ciążą. Szanse na poczęcie dziecka istnieją już po pierwszym cyklu od odstawienia tabletek.

European Active Surveillance Study on Oral Contraceptives (EURAS) przeprowadziło badania na grupie 2 tysięcy kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną dłużej niż 24 miesiące. Po jej odstawieniu 21 proc. kobiet zaszło w ciążę w ciągu miesiąca po zakończeniu przyjmowania tabletek. Dla porównania, wskaźnik ten w gronie kobiet, które nie stosowały antykoncepcji, wynosił 20-25 proc.

Lekarze zalecają odstawienie antykoncepcji hormonalnej minimum 3 miesiące przed planowaną ciążą i tylko pod opieką specjalisty. Dlaczego? W tym czasie organizm ma szansę na wyregulowanie gospodarki hormonalnej, oczyszczenie i powrót do swojego naturalnego trybu. Pamiętaj, że wraz z odstawieniem leku może, ale nie musi, pojawić rozregulowany cykl miesiączkowy oraz skąpe lub obfite krwawienia. Twoje cykle miesięczne wrócą do obfitości i długości, do których przywykłaś, dopiero po jakimś czasie. Ponadto mogą dokuczać Ci bolesne miesiączki, zwłaszcza jeżeli takie występowały przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Możesz również doświadczyć innych dolegliwości, tj.:

  • wahania nastroju,
  • przetłuszczenie skóry i włosów,
  • wypadanie włosów,
  • problemy z cerą,
  • zmniejszenie objętości piersi oraz ich bolesność.

 Z tych powodów lekarze zalecają, aby czas pomiędzy odstawieniem leku i staraniami o dziecko wykorzystać na wzmocnienie i oczyszczenie organizmu. Co więc możesz w tym czasie zrobić?

Wyreguluj cykl

Po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych często pojawiają się zaburzenia menstruacji. Rozregulowanie cyklu wiąże się z nieoczekiwanym krwawieniem. Warto wspomóc swój organizm stosując naturalne metody. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje niepokalanka mnisiego. To największe odkrycie wśród naturalnych substancji wspomagających płodność ostatnich lat. Niepokalanek mnisi to roślina o właściwościach stabilizujących poziom hormonów związanych z owulacją. Łagodzi zaburzenia rytmu miesiączkowego, reguluje krwawienia śródcykliczne oraz cykle bezowulacyjne. Składniki zawarte w roślinie hamują wydzielanie FSH a pobudzają wydzielanie LH. Regulują tym samym stężenie estrogenów i progesteronu. Zmniejsza się również wydzielanie prolaktyny przez przysadkę mózgową. Odpowiednią dawkę niepokalanka mnisiego znajdziesz w naszych kapsułkach witaminowych Ferti Vitamins Forte.

Postaw na zdrową dietę

Jako przyszła mama powinnaś również zadbać o zdrowe odżywiania. Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych to jedno, a dostarczanie organizmowi odpowiednich porcji witamin i minerałów to drugie. Zrezygnuj z żywności zawierającej konserwanty i sztucznie słodzonych napojów. Wyrzuć z menu żywność wysokoprzetworzoną, produkty smażone na głębokim oleju oraz używki.
Co zatem jeść? Dodaj do swojego jadłospisu:

  • świeże warzywa i owoce,
  • nabiał,
  • produkty zbożowe,
  • ryby bogate w kwasy omega.

Uzupełnienie Twojej diety o te produkty pozytywnie wpłynie na stan Twojego zdrowia. Pamiętaj również o tzw. diecie płodności, do którego zaliczane są m.in. łosoś, awokado, migdały oraz zielone warzywa (np. szpinak). Chcesz wiedzieć więcej o diecie dla płodności czytaj: Dieta płodności - poradnik

Bądź aktywna fizycznie

Współczesna moda na sport i fitness może wydawać się uciążliwa, jednak trudno nie zgodzić się z argumentacją „za”. Prawdą jest, że regularny, umiarkowany ruch ma zbawienny wpływ na organizm oraz… przyczynia się do regularności cyklu menstruacyjnego. Pomyśl – tylko 45 minut ruchu dziennie np. intensywnego spaceru, tańca czy jogi może zbliżyć Cię do spełnienia marzenia o byciu mamą. Nie musisz się forsować i intensywnie ćwiczyć, po prostu się ruszaj. 

Zrób badania

Zdrowa mama to zdrowe dziecko. Planując przygotowania do ciąży dokładnie sprawdź swój organizm i wspólnie z lekarzem zdecydujcie o koniecznych badaniach diagnostycznych. Powinnaś wykonać:

  • Cytologię, czyli profilaktyczne badanie w kierunku raka szyjki macicy.
  • Badanie czystości pochwy, by wykluczyć stan zapalny, a gdy występuje określić jego podłoże i dobrać właściwe środki leczenia.
  • USG przezpochwowe, w którym lekarz może stwierdzić lub wykluczyć wady anatomiczne układu rodnego oraz obecność mięśniaków.
  • Morfologię krwi oraz takie badania jak: OB, CRP, poziom glukozy, hormony tarczycy, określenie grupy krwi oraz testy na obecność różyczki, toksoplazmowy i cytomegalii.

Nie stresuj się

Stres negatywnie wpływa na cały organizm, również na płodność. Tym bardziej, że starając się o dziecko ciągle towarzyszy nam lęk i obawa o to, że coś pójdzie nie tak. Odpuść! Naucz się relaksować i znajdź swój sposób na rozładowanie negatywnych emocji. Pomoże Ci wyjście do kina, książka, joga czy relaksacyjna kąpiel. Każda aktywność, która sprawia Ci przyjemność i pozwala rozładować napięcie jest jak najbardziej wskazania. Jeżeli mimo to nie potrafisz poradzić sobie ze stresem, warto zasięgnąć porady u psychologa.

Jeżeli chcesz zostać mamą ciesz się tą perspektywą i świadomie przygotuj się do tej roli. Nie obawiaj się, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej może Ci w tym przeszkodzić. Gdy przyjdzie ten czas, skonsultuj odstawienie pigułek z Twoim lekarzem, zadbaj o siebie, zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz, a na pewno w niedługim czasie spełnisz swoje marzenia o macierzyństwie. Powodzenia!

Czytaj inne artykuły o kobiecej płodności: Płodność kobiety - poradnik online

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane