Czekając na... bociana - fakty i mity o ciąży


Bociany nie przynoszą dzieci! Częściej nie znaczy lepiej! Nogi w górze nie ułatwiają plemnikom zadania!

Czekając na... bociana

Stosujecie sztuczki, które mają Wam ułatwić zajście w ciążę? Sprawdźcie, czy przypadkiem nie należą one do grupy popularnych mitów.

Im częściej, tym lepiej

MIT! Nie chcecie przegapić owulacji, więc uprawiacie seks codziennie? Niestety w tym wypadku częściej nie znaczy lepiej. Co więcej, czekanie na dni płodne też nie jest dobrym wyjściem. Zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie stosunki obniżają jakość męskiego nasienia.
Jak znaleźć złoty środek? Kochajcie się 2-3 razy w tygodniu! Dlaczego właśnie tyle?
Po pierwsze – plemniki potrzebują 2-3 dni, aby osiągnąć pełną dojrzałość i gotowość do zapłodnienia. Z kolei ponad 4-dniowa abstynencja seksualna sprawia, że parametry nasienia znacząco spadają, a co za tym idzie, szanse na zapłodnienie maleją.
Po drugie – jest duża szansa, że wstrzelicie się w dni płodne. Nawet jeśli do współżycia nie dojdzie w dniu owulacji, to nic straconego!  Plemniki potrafią przetrwać nawet 3-5 dni w drogach rodnych kobiety.

Nogi w górę

MIT! Chcesz ułatwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej, więc po stosunku leżysz z nogami uniesionymi w górę? Zbędny wysiłek! Unoszenie nóg do góry kilka minut po stosunku raczej nie sprawi, że plemniki będą się szybciej przemieszczać w kierunku jajowodów. Wystarczy, że zaraz po stosunku nie będziesz zrywała się na równe nogi, a plemniki dadzą sobie radę same.

Kobiecy orgazm zwiększa szanse na ciążę

MIT! Na pewno nie zaszkodzi! Nie ma jednak wiarygodnych badań naukowych, które potwierdzałyby tezę, że kobiecy orgazm zwiększa szanse na zapłodnienie. Więcej o tym: Czy orgazm wpływa na płodność

Pozycja misjonarska ułatwia zajście w ciążę

MIT! Pozycje seksualne nie mają wpływu na zapłodnienie. Nie warto też przywiązywać większej wagi do czasu trwania stosunku, ani głębokości penetracji. Kochajcie się więc tak, jak lubicie!

Płeć dziecka można zaplanować

MIT! Istnieje wiele teorii na temat planowania płci dziecka. Najpopularniejsza – teoria Shettles’a – głosi, że należy współżyć w określonych dniach cyklu. Landrum B. Shettles twierdził bowiem, że współżyjąc w dniach poprzedzających owulację zwiększamy szansę na dziewczynkę. Jeśli marzymy o chłopcu to powinniśmy współżyć w dniu owulacji. Tyle teorii, a jak jest w praktyce? Badania naukowe mówią jednoznacznie – nie ma dowodów na to, aby współżycie w konkretnych dniach owulacji determinowało płeć dziecka. Tak więc, bez względu na to, czy będziecie kochali się w dniu owulacji, czy kilka dni przed nią, Wasze szanse na wymarzoną płeć dziecka wynoszą 50/50. Prawdopodobieństwo, że traficie jest zatem stosunkowo duże.

Waga wpływa na szanse zapłodnienia

FAKT! W równym stopniu dotyczy to osób z nadwagą, co niedowagą. Zarówno nadmiarowe kilogramy, jak i niedobór masy ciała zaburzają proces owulacji. Wpływ masy ciała na płodność kobiety widoczny jest na każdym etapie procesu reprodukcji, począwszy od momentu starań o dziecko, a skończywszy na powikłaniach ciąży, porodu i połogu. Czytaj również: Niedowaga szkodzi płodności

O prawidłową wagę powinni zadbać także panowie. Istnieje bowiem wyraźny związek miedzy otyłością, a problemami prokreacyjnymi mężczyzn. Nadprogramowe kilogramy mogą być przyczyną zaburzeń wytrysku, a nawet impotencji. Jednak najpoważniejszą konsekwencją męskiej otyłości jest pogorszenie jakości nasienia, co znaczenie utrudnia zapłodnienie. 

Kwas foliowy zwiększa płodność

FAKT! Istnieje grupa witamin i minerałów, która posiada udowodnione działanie wspierające płodność. Jest wśród nich także kwas foliowy, który reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek organizmu kobiety, także komórek jajowych.

Największe zapotrzebowanie na kwas foliowy jest jednak w pierwszym trymestrze ciąży. W tym czasie kształtuje się ośrodkowy układ nerwowy, mózg oraz rdzeń kręgowy płodu. W związku z tym, że procesy te zachodzą niemal zaraz po zapłodnieniu, zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego już trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje kobietom starającym się o dziecko przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg na dobę. Czytaj również Planujesz ciążę? Kwas foliowy to za mało!

Kwas foliowy powinni przyjmować również  przyszli ojcowie. W przypadku mężczyzn, kwas foliowy wpływa na jakość nasienia.

Im później tym trudniej

FAKT!  Natura jest nieubłagana. Szczyt płodności u kobiet przypada bowiem na wiek 20-25 lat. Później niestety jest coraz gorzej! Po 30. roku życia wskaźnik płodności szybuje w dół, a szanse na naturalne zajście w ciąże maleją. Czytaj więcej: Najlepszy wiek na ciążę.

A jak jest w przypadku mężczyzn? Kiedy organizm kobiety produkuje jajeczka przez około 35 lat, plemniki powstają przez całe życie mężczyzny. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że mężczyzna jest wiecznie płodny. Problem w tym, że jakość nasienia pogarsza się wraz z upływem lat. Nie odkładajcie więc decyzji o dziecku. Czas bowiem działa na Waszą niekorzyść.

Jak widać, większość „dobrych” rad, to często powtarzane mity, które nie mają potwierdzenia naukowego. Należy je zatem brać z przymrużeniem oka, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem.
Bociany nie przynoszą dzieci, ale zobaczyć boćka w locie, to podobno dobry znak dla przyszłych rodziców. Wiosna w pełni, bociany nadlatują… Powodzenia!

Czytaj również: Jak przyspieszyć zajście w ciążę - poradnik dla par

 

 

 

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane