Czy orgazm zwiększa szanse na zapłodnienie?


Świadomie planując ciążę staranniej podchodzimy do jadłospisu, aktywności fizycznej oraz suplementacji. Podporządkowujemy swoje życie nowemu celowi – posiadaniu w niedługiej perspektywie upragnionego dziecka. Dotyczy to również sfery intymnej - zdarza się, że spontaniczny seks zastępujemy tym precyzyjnie zaplanowanym w grafiku. Wybieramy dni, godziny, a nawet pozycje miłosne sprzyjające zapłodnieniu. Wiele zachodu, a efekt może okazać się odwrotny do zamierzonego, ponieważ narażamy się na dodatkowy stres, który nie sprzyja zapłodnieniu. Tymczasem okazuje się, że sposób zwiększający szansę na poczęcie dziecka może być mniej skomplikowany, a w dodatku dużo przyjemniejszy...

Jak orgazm wpływa na płodność

Orgazm kobiety – przyjemność czy coś więcej?

 

Definiuje się go jako moment intensywnej przyjemności, powodujący zmianę stanu świadomości, połączonej zazwyczaj z rytmicznymi skurczami mięśni w okolicy narządów płciowych, wzrostem częstotliwości oddechów oraz przyspieszeniem akcji serca. Jednakże, nie na tych cechach kończą się jego zalety! O ile doskonale wiadomo, po co jest orgazm męski, o tyle orgazm kobiecy był przez lata owiany tajemnicą. Kobiety osiągają przyjemność seksualną na wielu płaszczyznach: fizycznej, emocjonalnej, duchowej oraz intelektualnej. Osiągnięcie orgazmu nie jest celem samym w sobie. Kluczową rolę w osiągnięciu orgazmu odgrywają emocje, wiek, poczucie własnej wartości czy wcześniejsze doznania seksualne.

 

Orgazm ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej

 

Istnieją dwie teorie mówiące o przyczynie występowania kobiecego orgazmu. Pierwsza z nich zakłada, że jest to „efekt uboczny” orgazmu męskiego. Cecha, która powstała w wyniku ewolucyjnego odróżnienia dwóch płci, przy czym tylko u jednej z nich zachowała funkcjonalność (tak samo jak męskie i kobiece sutki). Druga teoria uznaje zasadność kobiecego orgazmu w celu zwiększenia szans na zapłodnienie. Zdaniem biologów ewolucyjnych, orgazm kobiety w trakcie stosunku płciowego, chwilę po wytrysku partnera, pozwala zachować 70% plemników w obrębie narządów płciowych. Ponad to, skurcze mięśni występują z tą samą częstotliwością zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, co ułatwia dotarcie plemnikom do komórki jajowej. Badania potwierdzają, że kobiety chcące zajść w ciążę częściej przeżywają orgazm razem z partnerem lub bezpośrednio po jego ejakulacji.

 

Reasumując, orgazm zwiększa szanse na zapłodnienie. Spontaniczny seks, radość chwili i dobre nastawienie mogą przyczynić się do sukcesu. Anatomia człowieka często zaskakuje w swojej prostocie i przeznaczeniu. Dokładanie tak jest z orgazmem – jednoczy kochanków, sprawia przyjemność oraz zbliża do upragnionej ciąży!

 

Czytaj więcej: Jak przyspieszyć zajście w ciążę - poradnik dla par

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane