Dietetyk Fertinea radzi: na dobry początek - śniadanie


Pszenna bułka z dżemem lub kremem czekoladopodobnym? Codziennie ta sama kanapka czy drożdżówka? Albo, co gorsza – może w ogóle nie jesz śniadania i raczysz żołądek wyłącznie kawą? Jeżeli tak wyglądają Twoje śniadania, to stanowczo mówimy im NIE! Masz przecież świadomość, że pełnowartościowe śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Wpływa ono na funkcje Twojego organizmu, samopoczucie i koncentrację. Przygotowanie zdrowego śniadania nie musi być ani kosztowne, ani trudne, ani nawet czasochłonne. To tkwi w Tobie – jeżeli tu i teraz powiesz „zaczynam” i postawisz na zdrowe nawyki od samego rana, uda Ci się.  

Zdrowe śniadanie, dieta propłodnościowa

Zakosztuj zmiany NA LEPSZE

Zmiana sposobu odżywiania najlepiej działa, kiedy motywowana jest zdrowiem. Wtedy najłatwiej jest nam myśleć długoterminowo i planować zmiany, z którymi możemy żyć, a nie te, które tylko damy radę przetrwać. Zmiany, których wprowadzanie jest najprzyjemniejsze, najłatwiejsze i najmniej stresujące, to dodawanie do diety wartościowych produktów. Uzupełnienie jadłospisu wodą, kolorowymi warzywami, pełnym ziarnem to szansa dla naszego organizmu na szybszą regenerację. Już kilka dni doświadczenia lepszego samopoczucia, zwiększonego poziomu energii oraz lepszej koncentracji może być świetnym motywatorem do utrzymania tej zmiany. Sprawdź jak to zrobić: Jak wdrożyć zdrowe odżywianie

TOP SECRET – kto nie podjada?

Ten, kto świadomie planuje posiłki i dostarcza organizmowi niezbędnych i wartościowych produktów!
Dobrze odżywiony organizm ma znacznie mniej zachcianek! Prawidłowo skomponowana dieta jest pełna witamin i minerałów. Charakteryzuje ją kaloryczne dopasowanie do naszych potrzeb. To spowoduje, że nie odczujesz nagłych napadów głodu ani dołków energetycznych wymagających batona czy drożdżówki. Tak oto może się zakończyć Twój problem z podjadaniem.

Gotowi do startu… ŚNIADANIE!

Jeżeli zaczniesz zmianę na lepsze już rano masz największe szanse, by dzień potoczył się w kierunku przez Ciebie obranym. Istnieje ogromna szansa, że zdrowe śniadanie zmotywuje Cię do tego, aby pozostałe posiłki były równie przemyślane.

Stabilny poziom energii uzyskany dzięki pełnowartościowemu śniadaniu to inwestycja w resztę dnia. Najważniejsze, żeby w ogóle znaleźć czas i ochotę na śniadanie. Dla osób wybiegających z domu o samej kawie to już wyzwanie. A myśl o zjedzeniu czegokolwiek wydaje się niepojęta. „Bo przecież nie mam czasu, bo nie czuję głodu, bo nie mam głowy do przygotowywania śniadania”. Czy to Twoja wymówka? Dla osób z takim podejściem, zjedzenie czegokolwiek będzie ogromnym postępem. Jeżeli uda Ci się w tym przypadku sięgnąć po jogurt naturalny, tosta z pieczywa pełnoziarnistego, owoce i kilka orzechów, to cudownie! Być może łatwiej będzie Ci przyrządzić szybki koktajl na bazie kefiru bądź mleka roślinnego. Później obserwuj, co dzieje się z Twoją energią w ciągu dnia.

ŚNIADANIE MISTRZÓW – co powinno zawierać?

Kiedy już udało Ci się wprowadzić śniadanie do planu dnia, czas zadbać o jego jakość. Ważne, żeby śniadanie zawierało:

Ludzki organizm nastawiony jest na najbardziej efektywne metabolizowanie posiłków spożytych w pierwszej połowie dnia. W trakcie dnia metabolizm powoli zwalnia, by osiągnąć najniższą wydajność wieczorem i odpoczywać nocą podczas snu. To normalne, że kiedy nie dostarczysz sobie niezbędnych substancji rano, Twój organizm upomni się o nie wieczorem. Ty masz usprawiedliwienie. W końcu nie jadłaś nic cały dzień, to teraz Ci się należy. Efekt takiego postępowania widzisz na wadze. To z kolei przekłada się na wahania hormonalne, które warunkują regularność Twoich cykli miesiączkowych i tym samym płodność. Czy to wystarczający argument, żeby podejść racjonalnie do planowania posiłków, jeśli poważnie myślisz o dziecku?

Nie masz pomysłu? Oto kilka PROSTYCH PRZEPISÓW

Oto kilka przykładów pełnowartościowych śniadań, które pozwolą Ci optymalnie zacząć dzień i ustawić metabolizm na energiczne i wydajne funkcjonowanie do kolejnego posiłku.

  • OMLET Z WARZYWAMI
    (np. szpinakiem) i szynką, dodajmy kromkę lub dwie chleba żytniego na zakwasie i pomidora, sałatę lub ogórka kiszonego.
  • OWSIANKA
    (z płatków owsianych górskich) na mleku 3,2% (jeśli masz nietolerancję – wybierz migdałowe) z dodatkiem cynamonu, jabłka i ulubionych orzechów. Można dodatkowo posypać świeżo mielonym siemieniem lnianym.
  • KASZA GRYCZANA NIEPALONA z pieczonymi warzywami
    (papryka, cukinia, bakłażan z ziołami), do tego dressing z oliwy z oliwek tłoczonej na zimno lub ojej lniany z octem jabłkowym i dodatkiem musztardy. Można dodatkowo posypać ziarenkami czarnuszki. Koniecznie pamiętajcie, żeby przygotować warzywa na dwie lub więcej porcji, bo trzeba sobie ułatwiać życie!
  • NALEŚNIK Z MĄKI PEŁNOZIARNISTEJ z dodatkiem płatków gryczanych serwowany z guacamole
    pastą z awokado, pomidorów, cebuli i cytryny. Posypujemy świeżą natką lub kolendrą.
  • PASTA Z SOCZEWICY
    (ugotowana czerwona soczewica, suszone pomidory z oliwy, przyprawy – zioła, zeszklona cebula lub odrobina czosnku, można dodać pestek dyni lub słonecznika i wszystko zmiksować blenderem) z tostem z chleba żytniego na zakwasie lub bułką grahamką.

UWAGA! Jeżeli starasz się o dziecko, jesteś w szczególnej grupie! Twój organizm potrzebuje więcej, niż jesteś w stanie dostarczyć dietą. Zwłaszcza jeżeli dopiero pracujesz nad dobrymi nawykami. W tym przypadku zalecamy rozpoczęcie suplementacji. Zestaw FERTINEA dostarczy Ci odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Więcej dowiesz się tutaj:  Dieta płodności

Smacznych poranków!

Czytaj więcej: Nawyki żywieniowe, które polubi Twoja płodność

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane