Dietetyk Fertinea radzi - nawyki żywieniowe, które polubi Twoja płodność


W najbliższych tygodniach przyjrzymy się wspólnie jakie makroskładniki, witaminy i minerały będą dla Ciebie optymalne i posłużą zachowaniu równowagi hormonalnej. Omówimy także inne aspekty trybu życia, jak aktywność fizyczna i nałogi, które wpływają na Twoje szanse na zdrową ciążę i dziecko. W naszym cyklu zwrócimy uwagę na specyficzne potrzeby żywieniowe osób zmagających się z już zdiagnozowanymi chorobami jak PCOS, nadciśnienie, niedowaga, otyłość, insulinooporność, endometrioza czy cukrzyca.

Zdrowe jedzenie ułożone w kształcie serca

Zapraszamy na cykl artykułów. Z pewnością znajdziesz w nim dla Siebie wiele wartościowych informacji.

-Starania o dziecko to poważna sprawa! Mam nadzieję, że ten ogrom odpowiedzialności Was nie przytłoczył, a zachęcił do myślenia i podjęcia zmian na lepsze. Jak by tu najlepiej zacząć? OD DOBRYCH NAWYKÓW, to pewne! – radzi Dietetyk.

Dlaczego warto pomyśleć o zmianie diety przed rozpoczęciem starań o dziecko?

Coraz więcej osób podchodzi do starań o ciążę bardzo świadomie i odpowiedzialnie. Dbają o dobre nawyki żywieniowe i pracują nad poprawą trybu życia. Jest to świetny sposób na zapewnienie optymalnego zdrowotnie startu do rodzicielstwa. Coraz częściej też zdarza się, że starający się o dziecko mają dodatkowy czas na przemyślenie stylu życia, gdyż ciąża się nie pojawia. Po 12 miesiącach regularnych starań bez zabezpieczenia mówimy już o niepłodności, która zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia jest chorobą i wymaga konsultacji lekarskiej. Diagnoza przeprowadzona zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii pozwoli na zadbanie o medyczną stronę starań, bez wyczerpujących eksperymentów zabierających Wasz czas reprodukcyjny.

dieta a ciąża

Najważniejsze 3 miesiące

To, co jecie dziś wpływa na jakość Waszych komórek jajowych i plemników za 3 miesiące.

Składniki, które dostarczacie z dietą są budulcem dla komórek rozrodczych.  Są też regulatorem hormonów i mogą przyczynić się do skrócenia starań o ciążę, przyczynić się do dobrego przebiegu tej ciąży, a także do zdrowia dziecka w przyszłości. Tata również ma ważna rolę. Proces tworzenia się plemników trwa 3 miesiące. Warto więc już teraz zadbać wspólnie o dietę. Przyszłemu tacie zapewni to odpowiedni poziom antyoksydantów i kwasów omega-3 dla jak najlepszej spermatogenezy. Jakość plemników, ich DNA, ma wpływ nie tylko na poczęcie, ale również na zagnieżdżenie zarodka, utrzymanie ciąży, a nawet zdrowie dziecka.

Zdrowie dzieci zaczyna formować się już przed narodzeniem i zależy, między innymi, od odżywiania mamy.

Dzieje się tak dzięki modyfikacjom epigenetycznym, czyli wpływom czynników matczynych na aktywację genów przyszłego dziecka. Pojawiają się nawet badania wskazujące na to, że – jeśli urodzisz córkę – to Twoja przedciążowa dieta może wpływać na zdrowie Twoich wnuków! To duża odpowiedzialność, ale też i niesamowita motywacja! Najważniejszy dla tych procesów jest czas przed ciążą i na jej początku. Warto więc zadbać o odpowiednio zwiększony poziom witamin i minerałów w organizmie mamy. Należy również unikać deficytów mogących prowadzić do nieodwracalnych zmian rozwojowych u przyszłego dziecka.

Dieta propłodnościowa

Czym zatem jest dieta propłodnościowa, czyli dieta ułatwiająca zajście w ciążę, bądź wspomagająca leczenie niepłodności?

Około 40% par zmagających się z niepłodnością (a jest ich już około 20% w wieku rozrodczym, czyli 1 na 5 par!) odkrywa, że jednym z powodów przedłużających się starań są problemy z owulacją, a około 80% tych problemów można wyeliminować dzięki zmianom diety i trybu życia. Tymczasem badania naukowców z Harvard School obejmujące 17 500 kobiet planujących ciążę wskazują, że tylko 5% z nich odżywia się zgodnie z dietą propłodnościową.

Ale przecież planowanie ciąży, to nie tylko płodność. To także zapewnienie organizmowi odpowiedniej porcji witamin i minerałów w okresie przedkoncepcyjnym tak, by mógł dobrze odżywiać płód wewnątrzmacicznie, zdrowiej znosić ciążę, doprowadzić do lżejszego porodu i dobrego zdrowia dziecka w przyszłości.

Najkrócej mówiąc dieta wspomagająca płodność to taka, która ma zapewnić najlepszy start Tobie jako rodzicowi i dziecku. To dieta, która wspomaga zdrowie, samopoczucie i układ rozrodczy. To taka dieta, która jest bogata w składniki służące równowadze hormonalnej, tworzeniu się prawidłowych komórek jajowych i plemników, zachowaniu naturalnej owulacji i środowiska sprzyjającego zdrowej ciąży.

Już w kolejne czwartki dowiesz się, jak jeść się aby cieszyć się zdrowiem i uregulowaną gospodarką hormonalną. W przystępny sposób przekażemy Ci wiedzę na temat tego,  jak Twoje żywieniowe menu wpływa na owulację i co możesz zrobić, aby zwiększyć szansę na ciążę i odpowiednio przygotować się to roli mamy. Zapraszamy 😊

Chcesz zmienić swój sposób odżywiania na zdrowszy? Sprawdź Dietetyk Fertinea radzi: Jak zacząć żeby wytrwać.

 

Czytaj również: Jak przyspieszyć zajście w ciążę - poradnik dla par

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane