Jakie ćwiczenia w ciąży?


W trakcie oczekiwania na dziecko wiele kobiet rezygnuje ze sportu, uważając, ze ciąża jest przeciwwskazaniem do ruchu. Nic bardziej mylnego - jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do aktywności. A jakie ćwiczenia są wskazane w ciąży?

Jakie ćwiczenia w ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży to najczęściej dla wielu kobiet nie najlepszy czas pod względem samopoczucia. Senność, zmęczenie, brak koncentracji nie sprzyjają aktywności fizycznej - na skutek zmian hormonalnych dochodzi wręcz do zmniejszenia tolerancji na wysiłek. Nie można w tym czasie jednak całkowicie rezygnować z ruchu - warto ograniczyć się choćby do spacerów. O ile jednak samopoczucie nam na to pozwala, aktywności można zintensyfikować i włączyć do nich pływanie i aqua aerobik (najlepiej na pływalni z ozonowaną wodą), pilates czy jogę, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży. Ale kiedy miną pierwsze trzy miesiące, zaczyna się okres miodowy ciąży - drugi trymestr. Czas świetnego samopoczucia oraz nowej, dobrej energii. Wtedy warto zadbać o więcej ruchu i poświęcić czas na ulubione zajęcia.

Aktywne przed ciążą kobiety, w trakcie oczekiwania na dziecko często rezygnują ze sportu. Wiele z nich uważa, ze ciąża jest przeciwwskazaniem do ruchu. Nic bardziej mylnego - jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, przyszła mama czuje się dobrze i nie ma przeciwwskazań do aktywności. Warto wykonywać systematyczne ćwiczenia, ponieważ wpłyną one pozytywnie nie tylko na organizm przyszłej mamy, ale także na dziecko, przebieg ciąży, poród oraz połóg.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń w ciąży?

Aktywności w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Są one najczęściej zabronione kobietom będącym w ciąży bliźniaczej i wieloraczej, chorującym na cukrzycę, nadciśnienie, niedokrwistość, przechodzącym infekcje. Przeciwwskazaniami do uprawiania sportów są także m.in. występujące krwawienia, zapalenie nerek, zagrożenie przedwczesnym porodem, wcześniejsze poronienia, niewydolność krążenia. Wszystkie dolegliwości i choroby należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę, który oceni czy są one przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej w okresie oczekiwania na dziecko.

Jak ćwiczenia wpływają na przyszłą mamę?

Aktywności już o niskiej intensywności, poprawią samopoczucie ciężarnej, złagodzą huśtawki nastrojów, pomogą w bezsenności, usprawnią krążenie. Ćwiczenia wpłyną także na lepszą przemianę materii, co pozwoli uniknąć nadmiernego przyrostu masy ciała, zapobiec otyłości i uniknąć zaparć. Regularne aktywności sprawią także, że ciało będzie lepiej przygotowanie do porodu i rodząca lepiej go zniesie oraz szybciej wróci do formy po porodzie.

Jakie ćwiczenia w ciąży?

Pływanie, aqua joga, aqua aerobic

Ćwiczenia w wodzie pozwolą się zrelaksować, zwiększą siłę, zredukują napięcia, poprawią krążenie i elastyczność skóry. Dzięki nim odciążymy stawy i zmniejszymy dolegliwości bólowe kręgosłupa. Zajęcia na basenie będą odpowiednie w każdym okresie ciąży, jednak tylko dla pań, które nie cierpią na stany zapalne pochwy. Na zajęcia warto wybierać baseny z wodą ozonowaną - ozon jest silniejszy i skuteczniejszy od chloru, ale bardziej łagodny dla człowieka.

Spacery

Spacerowanie pozwoli dotlenić organizm, poprawić krążenie i samopoczucie. Codzienne spacery będą nie tylko przyjemne i relaksujące, ale przede wszystkim zdrowe. Zapewnimy sobie relaks i wyciszenie oraz usprawnienie działania układu ruchu przyszłej mamy (kości, stawy, mięśnie). Spacery w letnie dni pozwolą także na syntezę witaminy D w organizmie.

Joga

Joga uprawiana przed ciążą wzmocni ciało, ustabilizuje pracę narządów wewnętrznych, odżywi oraz uelastyczni skórę. Kontynuowanie ćwiczeń w ciąży zapobiegnie bólom kręgosłupa, powstawaniu obrzęków ale także żylaków, wzdęć i zgagi. Joga nada także ciału gibkości i elastyczności i przygotowuje w ten sposób do porodu.

Aerobik

Aerobik dla kobiet w ciąży nie tylko zapobiegnie bólom pleców i wzmocni mięśnie, ale także poprawi cyrkulację krwi i pozytywnie wpłynie na pracę serca i płuc. Regularny wysiłek usprawni także układ oddechowy, co będzie szczególnie pomocne podczas porodu.

Z jakich ćwiczeń zrezygnować w ciąży?

W czasie oczekiwania na dziecko zakazane są sporty ekstremalne. Zalicza się do nich m.in. skoki na bungee, ze spadochronem, skysurfing, skoki z samolotu, surfing i windsurfing, nurkowanie, pływanie długodystansowe, regaty żeglarskie, kajakarstwo górskie, pływanie na skuterze wodnym, snowboard, speed biking, wspinaczka, motocross. Przeciwwskazaniami są także sporty dynamiczne, ćwiczenia siłowe oraz jazda na rowerze i jazda konna.

UWAGA! Rodzaj aktywności w ciąży oraz intensywność ćwiczeń skonsultuj z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę!

Dopiero starasz się o dziecko? Przeczytaj: aktywność fizyczna a starania o dziecko.

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane