Psychologiczne aspekty płodności


Psychologiczny aspekt płodności odgrywa ważną rolę w życiu par mających małe dziecko, lub dopiero starających się o ciążę. Presja społeczna związana z rodzicielstwem jest olbrzymim obciążeniem zwłaszcza dla osób dotkniętych problemem niepłodności. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

psychologiczny aspekt nieplosnosci

Płodność – społeczny problem

Płodność, obok biologicznego aspektu, ma również psychologiczny oraz społeczny wymiar. Kiedy rodzi się dziecko kobieta i mężczyzna wchodzą w nową życiową rolę – matki i ojca. Pojawiają się społeczne oczekiwania względem podjęcia obowiązków związanych z płcią. Dążenie do spełnienia tych oczekiwań wiąże się z obciążeniem psychicznym. Dla nowych rodziców są to bardzo stresujące oraz frustrujące momenty w życiu. Presja społeczna związana z posiadaniem dziecka jest tym bardziej krzywdząca dla par dotkniętych problemem niepłodności.

Bezdzietność, związana z niepłodnością, wpływa na wiele obszarów życia – relacji rodzinnych, aktywności życia zawodowego oraz seksualnego. Stany depresyjne, niepokój, deprecjonowanie własnej kobiecości i męskości - są to częste konsekwencje niepłodności. Pary dotknięte tą chorobą często żyją z uczuciem osamotnienia oraz zawstydzenia. Nie wszystkie osoby niepłodne zwracają się ze swoim problemem do specjalisty – cześć otrzymuje tzw. złote rady od otaczających osób. Sugestie dotyczące odprężenia się, wyjechania na wakacje, czy zamiany pracy na lżejszą nie wnoszą nic pozytywnego do życia pary walczącej z tą chorobą. Najważniejszym krokiem niepłodnej pary jest znalezienie takiej pomocy, która przyniesie oczekiwane efekty w postaci ciąży (leczenie farmakologiczne, mikrochirurgia naprawcza jajowodów oraz zapłodnienie pozaustrojowe in vitro).

Nawet zastosowanie odpowiedniego leczenia pociąga za sobą pewne skutki uboczne - negatywne emocje związane z terapią in vitro, zmiany nastroju oraz problemy ze snem w przypadku leczenia farmakologicznego czy lęki związane z zabiegami. Dlatego warto równolegle skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej – bardzo często wyniki leczenia przynoszą lepsze efekty. Ważne jest odgonienie negatywnych myśli związanych z niepłodnością – można to robić poprzez relaks, sport czy absorbujące nowe hobby.

Czytaj również: Jak przyspieszyć zajście w ciążę - poradnik dla par

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane