Endometrioza może być przyczyną niepłodności


Endometrioza to częsta przyczyna niepłodności. To choroba, która powoduje, że błona śluzowa macicy jest obecna poza jamą macicy. Cierpi na nią prawie milion Polek, a połowa z nich z jej powodu nie może zajść w ciążę. Jak rozpoznać oraz leczyć endometriozę?

Endometrioza może być przyczyną niepłodności

Endometrioza jest chorobą nazywaną podwójną miesiączką, która powoduje, że błona śluzowa macicy (endometrium) jest obecna poza jamą macicy. Jej komórki trafiają do jajowodów i wydostają się do jamy brzusznej (a z niej do jajników, jelit, otrzewnej, ścian pęcherza). Ich aktywność wydzielnicza powoduje przewlekłe reakcje zapalne i krwawienia wewnętrzne. Miejscowe stany zapalne, które powoduje zgromadzona krew w wielu przypadkach są bolesne. Powtarzające się krwawienia wewnętrzne i stany zapalne mogą prowadzić do rozwoju zrostów (blizn). Na endometriozę cierpi prawie milion Polek, a połowa z powodu tej choroby jest niepłodna.

Jakie są przyczyny i objawy endometriozy?

Przyczyny endometriozy nie są znane. Wiadomo, że jest choroba jest związana z wysokim poziomem estrogenów i uwarunkowana jest genetycznie. Szacuje się, że choruje na nią co piąta kobieta w wieku rozrodczym. O endometriozie mogą świadczyć bolesne i obfite miesiączki, bolesne stosunki, plamienia okołomiesiączkowe, problemy z zajściem w ciążę, ból pojawiający się podczas wypróżniania się, krew w moczu lub kale. Zdarza się też, że choroba przebiega bezobjawowo, a jeśli objawy występują, to nie u wszystkich kobiet są takie same i zawsze występują wszystkie wyżej wymienione.

Jak leczy się endometriozę?

Najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną endometriozy jest laparoskopia, podczas której wykonuje się biopsję tkanek. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a polega on na wprowadzeniu narzędzi optycznych i chirurgicznych do otrzewnej poprzez trzy małe, ok. 1-2 cm nacięcia w powłoce brzusznej. Podczas operacji lekarz usuwa ogniska endometriozy oraz powstałe zrosty i jeśli jest taka potrzeba, przywraca prawidłowe ułożenie narządów.

Laparoskopia w leczeniu niepłodności

Najczęściej w przypadku kobiet z endometriozą minimalną i średnią, laparoskopia jest wystarczająco efektywnym sposobem leczenia niepłodności i wiele z nich może w niedługim czasie cieszyć się macierzyństwem. W wielu przypadkach wprowadza się jednak jeszcze leczenie hormonalne. W przypadku pacjentek z bardzo zaawansowaną chorobą, zabieg zwiększa szanse na ciąże, ale odsetek ciąż po nim jest mniejszy, niż w przypadku pacjentek z minimalną i średnią endometriozą.

Starania o dziecko po laparoskopii

Dzięki zabiegowi laparoskopii, lekarz udrożni jajowody, a to już część sukcesu podczas starań o dziecko. Jeśli nie jest koniecznie leczenie hormonalne, warto zapytać lekarza o suplementy wspierające płodność.

WAŻNE!

Kobieta starająca się o dziecko powinna w możliwie najkrótszym czasie po laparoskopii próbować zajść w ciążę, ponieważ endometrioza jest chorobą, którą mamy do końca życia, a efekty zabiegu nie są trwałe.

Więcej informacji na temat niepłodności oraz zabiegów ginekologicznych jest dostępnych na blogu kliniki leczenia niepłodności Gyncentrum.

Czytaj więcej o kobiecej płodności: Kobieca płodność - porady, ciekawostki i informacje

Uwaga! Powyższy artykuł jest wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić wizyty u lekarza!

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane