Wpływ diety na płodność mężczyzny


O dobre nawyki żywieniowe powinny zadbać nie tylko przyszłe mamy, ale także ojcowie, i to minimum na trzy miesiące przed planowanym zapłodnieniem. Jak powinien zmienić się jadłospis przyszłego taty? Co powinien jeść, a czego unikać?

Wpływ diety na płodność mężczyzny

Okres starania się o dziecko to czas ciężkiej pracy dla obojga partnerów. Często jednak bywa tak, że tylko kobiety „biorą się w garść” i wprowadzają zdrowe zmiany w swoim jadłospisie. A to niedobrze! Twój partner również powinien o tym pomyśleć. Istnieją bowiem pokarmy, których spożywanie ma istotny wpływ na poprawę męskiej płodności. Właśnie dlatego o zmiany żywieniowe powinny zadbać nie tylko kobiety, ale również mężczyźni!

Produkty poprawiające męską płodność:

  • Ryby i owoce morza
    Jednym z ważniejszych składników diety wspomagającej płodność są kwasy tłuszczowe omega 3 i należący do ich rodziny kwas DHA. Ich źródłem są ryby: łosoś, śledź, makrela, pstrąg, tuńczyk w puszcze i flądra. Jeżeli chodzi o owoce morza, to krewetki, kraby, małże, mule, a zwłaszcza ostrygi zawierają prawie wszystkie witaminy i składniki mineralne, które mogą wspomagać płodność mężczyzn. Mowa o nienasyconych kwasach tłuszczowych, koenzymie Q10, selenie, witaminie E oraz antyoksydantach, które poprawiają ilość i ruchliwość plemników.
  • Wołowina
    Czerwone mięso cechuje wysoka zawartość L-karnityny, która jest doskonałym źródłem energii dla plemników. Wołowina zawiera również cynk – pierwiastek odgrywający ważną rolę w tworzeniu i podtrzymywaniu żywotności spermy. Ponadto cynk jest antyoksydantem i chroni plemniki przed wolnymi rodnikami.
  • Podroby
    Przez większość absolutnie niedoceniane, choć to prawdziwa „super żywność”. Wątróbka jest jednym z najlepszych źródeł witamin z grupy B, w tym witaminy B12, która korzystnie wpływa na wytwarzanie plemników. Ponadto zawiera selen, który ma znaczący wpływ na sprawność, ilość i aktywność plemników.
  • Pomidory
    Są jednym z najlepszych źródeł likopenu, antyoksydantu, który poprawia ruchliwość plemników. Co ważne, likopen jest lepiej przyswajalny z przetworzonych pomidorów, dlatego warto spożywać głównie przecier pomidorowy w postaci zup, sosów i to najlepiej w towarzystwie oliwy z oliwek, która ułatwi jego wchłanianie.
  • Awokado i zielone warzywa liściaste
    Zawarta w awokado witamina E pozytywnie wpływa na ruchliwość i żywotność plemników. Ponadto awokado i zielone warzywa (sałaty, kapusta, szpinak, brukselka, brokuł i szparagi) to doskonałe źródło kwasu foliowego, który ma właściwości przeciwutleniające, pozytywnie wpływa na jakość spermy oraz poprawia koncentrację plemników.

Z czego zrezygnować:

  • Kofeina, alkohol
    Zbyt duża ilość kofeiny i alkoholu może zmniejszać liczbę plemników i obniżać jakość nasienia. Kawa dodatkowo upośledza wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, dlatego warto zmniejszyć ilość wypijanych filiżanek, lub zastąpić ją zieloną herbatą. Alkohol natomiast negatywnie wpływa na jakość spermy i może przyczynić się do problemów z potencją, dlatego najlepiej ograniczyć jego spożywanie do minimum.
  • Przetworzona żywność oraz fast foody
    Silnie przetworzona żywność zawiera szkodliwe tłuszcze trans. Ich częste spożywanie może prowadzić do otyłości, problemów z krążeniem, przyczyniają się do miażdżycy, zawałów serca, cukrzycy i mają negatywny wpływ również na płodność.
  • Cukry proste
    Cukier, słodycze, słodkie napoje, białe pieczywo – łączy je jedno – szybko podnoszą poziom cukru we krwi, który następnie ulega szybkiemu obniżeniu. To powoduje wahania poziomu insuliny we krwi, co może skutkować zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Ponadto spożywanie takich produktów często jest bezpośrednią przyczyną otyłości.

Odpowiednie nawyki żywieniowe to klucz do dobrego zdrowia, poprawionej płodności oraz samopoczucia. Warto zatem przyjrzeć się zawartości talerza i dokonać odpowiednich zmian w myśl zasady „jesteś tym, co jesz”, a dobre nawyki żywieniowe przekazać… swojemu przyszłemu dziecku.

Czytaj również: Czym karmić męską płodność? Część 1 oraz Czym karmić męską płodność? Część 2

 

 

 

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane