Sport w przygotowaniach do ciąży


W Polsce tylko niecałe 10% osób uprawia sport systematycznie, 33% deklaruje aktywność fizyczną raz w tygodniu, 12% przynajmniej raz w miesiącu, a pozostali sporadycznie biorą udział w zajęciach mających na celu poprawę sprawności. Tymczasem regularne ćwiczenia poprawiają samopoczucie, zdrowie fizyczne i psychiczne, są ważne w przygotowaniach do ciąży.

Sport to zdrowie

W Polsce tylko niecałe 10% osób uprawia sport systematycznie. 33% deklaruje aktywność fizyczną raz w tygodniu, 12% przynajmniej raz w miesiącu, a pozostali sporadycznie biorą udział w zajęciach mających na celu poprawę sprawności. Tymczasem regularne ćwiczenia nie tylko poprawiają samopoczucie, zdrowie fizyczne i psychiczne, ale zmniejszają też ryzyko zachorowania na wiele chorób (np. cukrzycę, nadciśnienie) i zmniejszają stres. Coraz bardziej docenia się też nie tylko znaczenie zdrowotne aktywności fizycznej, ale także społecznie i integracyjne. Do uprawiania sportów zachęcane są także kobiety przygotowujące się do ciąży - aktywność wpływa nie tylko na utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale także na właściwe stężenie hormonów odpowiedzialnych za zajście w ciążę.

Motywacja do uprawiania sportu

Wśród motywacji do uprawiania sportu, wymieniane były takie, jak: zdrowie (70%), przyjemność (61%), lepsze samopoczucie i odreagowanie stresów (47%), forma spędzania wolnego czasu ze znajomymi, przyjaciółmi i rodziną (34%), ładna sylwetka i lepszy wygląd (24%). Z badań CBOS z 2013 roku wynika, że najpopularniejszymi aktywnościami wśród naszych rodaków są:

  • jazda na rowerze (51%)
  • pływanie (28%)
  • bieganie (18%)
  • turystyka piesza (16%)
  • piłka nożna (14%)
  • siatkówka (14%)
  • aerobik, fitness (13%)

10% badanych osób wskazało na taniec jako sport jaki uprawia, 7% trenuje tenisa, squasha lub badmintona, po 5% gra w koszykówkę i uprawia nordic walking. Do mniej popularnych sportów należą sporty walki, jazda konna i joga: 1-2%.

Prawidłowa masa ciała

Planując ciążę, należy zadbać o prawidłową wagę ciała, ponieważ zarówno nadwaga, jak i niedowaga wpływają niekorzystnie na płodność. Zwiększenie szans na ciążę mają dziewczyny z BMI między 18, a 25. Aby sprawdzić wskaźnik masy ciała, należy masę ciała w kg podzielić przez wzrost w metrach do kwadratu. Jeśli wskaźnik wyniesie poniżej 18, wówczas mowa o niedowadze, powyżej 25 natomiast wskazuje już nadwagę. W utrzymaniu prawidłowej masy ciała pomoże dieta, ale także regularne ćwiczenia wzmacniające szczególnie mięśnie brzucha i pleców. Czytaj dalejNiedowaga szkodzi płodności.

Sport do zdrowie

Regularna aktywność fizyczna poprawi samopoczucie, ale też zdrowie – zwiększy wydolność organizmu, pomoże utrzymać ciśnienie i poziom cholesterolu na odpowiednim poziomie, wpłynie na właściwe stężenie hormonów odpowiedzialnych za zajście w ciążę.

Czytaj również: Jak zwiększyć szansę na ciążę.

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane