Kontroluj swoją płodność i… wspieraj ją
Od czego rozpocząć planowanie ciąży? Najmilej byłoby zacząć od wyboru koloru ścian i maskotek, które zagoszczą w pokoju małego lokatora… Zanim jednak nastąpi ten moment – pomyśl o sobie przyszła mamo! Czy regularnie odwiedzasz ginekologa? Badasz się? Jesteś aktywna fizycznie i zdrowo się odżywiasz? Świadome planowanie macierzyństwa to coś więcej niż tylko wybór koloru wyprawki dla dziecka. Sprawdź, o co powinnaś zadbać w pierwszej kolejności!
Zbadaj poziom AMH
Planowanie ciąży rozpocznij od sprawdzenia poziomu swojej płodności! Wprawdzie kobiet o wiek się nie wypada pytać, jednak w kontekście planowania ciąży, można zrobić wyjątek. Dlaczego? Wraz z wiekiem kobiety maleje liczba pęcherzyków jajnikowych, które posiada, a wraz z nim szanse na zajście w ciążę. To niezmiernie istotne, zwłaszcza jeżeli planujesz macierzyństwo po 30. roku życia. Aby móc cieszyć się rolą mamy w przyszłości, już teraz możesz zbadać poziom hormonu AMH. Badane jego stężenia da Ci jasną odpowiedź na temat Twojego potencjału rozrodczego, pozwoli świadomie zaplanować macierzyństwo i cieszyć się potomstwem w momencie, kiedy będziesz na nie gotowa. Więcej na temat roli wieku w planowaniu ciąży oraz badaniu AMH przeczytasz tutaj: Najlepszy wiek na ciążę
Regularnie odwiedzaj ginekologa
Jeśli dotąd unikałaś gabinet ginekologiczny szerokim łukiem, czas to zmienić. Jeśli planujesz powiększenie rodziny to czas na regularne wizyty! Badaniu stanu zdrowia ginekologicznego powinna poddawać się wszystkie kobiety, szczególnie te planujące zostać mamą. Ciąża to poważna decyzja i obciążenie organizmu przyszłej matki, dlatego warto już na samym początku tej drogi mieć pewność, że jesteś w pełni zdrowa. Nawet, jeśli lekarz stwierdzi jakieś nieprawidłowości będziesz miała czas na ewentualne leczenie i powrót do formy przed ciążą.
USG przezpochwowe
Obok cytologii ważnymi badaniami ginekologicznymi są USG dopochwowe oraz palpacyjne badanie piersi. Pierwsze z nich pozwala na dokładne oględziny macicy, jajowodów i jajników w celu wykrycia ewentualnych zmian w obrębie tych narządów. Badanie USG powinno towarzyszyć każdemu badaniu ginekologicznemo, ponieważ pozwala zdiagnozować wiele nieprawidłowości anatomicznych, torbieli czy ciąży pozamacicznej.
Badanie piersi
Mimo, że o profilaktyce raka piersi mówi się coraz więcej, wiele kobiet bagatelizuje ten temat. Unikają wizyt u ginekologa, zapominają o samobadaniu czy badaniu usg przynajmniej raz w roku. A to najłatwiejszy i skuteczny sposób na zidentyfikowanie niepokojących zmian. Co więcej, wczesne wykrycie guzka pozwala na wyleczenie raka piersi. Dlatego tak istotnym jest, aby podczas wizyt ginekologicznych poddać się badaniu palpacyjnemu, w czasie którego lekarz ocenia zarys, symetrię piersi oraz analizuje wszelkie nieprawidłowości. Nawet łagodne zmiany powinny być podstawą do dalszej diagnostyki. Samobadanie piersi powinnaś wykonywać rutynowo, co miesiąc, ok. 10 dnia cyklu miesiączkowego.
Jeśli zauważyłaś u siebie którąkolwiek z poniższych zmian jak najszybciej wybierz się do lekarza:
- Zmiany skórne: zaczerwienienia, przebarwienia, pieprzyki, naczyniaki, skóra przypominająca cellulit
- Wyczuwalny guzek
- Zmiany kształtu brodawki (np. jej wciągnięcie) lub piersi (np. nagle stały się asymetryczne)
- Wyciek z brodawki (poza okresem laktacji jest to objaw nieprawidłowy)
- Obrzęk lub bolesność węzłów chłonnych
Śluz szyjkowy prawdę Ci powie…
Śluz szyjkowy odgrywa ważną rolę w wyznaczaniu dni płodnych. Dzięki obserwacji jego konsystencji i koloru możesz śledzić swój cykl owulacyjny i zaplanować odpowiedni moment na poczęcie dziecka. Czym właściwie jest śluz? To w ok. 90%… woda. W zależności od fazy cyklu menstruacyjnego śluz jest bardziej lub mniej uwodniony. W czasie okołoowulacyjnym (w połowie cyklu) w prawie 98% składa się z wody. Pozostałe 2% to m.in. glukoza, aminokwasy, białka, wapń, potas oraz sód – składniki bardzo przyjazne dla plemników.
Jak obserwować śluz?
W okresie okołoowulacyjnym ilość wydzieliny pochwowej znacznie się zwiększa i jest to tzw. śluz estrogenny. Wyróżnia go przejrzysta, elastyczna i ciągnąca się konsystencja, która strukturą przypomina białko jaja kurzego. Powoduje również uczucie wilgoci w pochwie. Skład oraz konsystencja śluzu jest bardzo ważnym czynnikiem warunkującym zapłodnienie. Umożliwia swobodny transport plemników do komórki jajowej. Jeżeli interesuje Cię temat obliczania dni płodnych, zajrzyj tutaj: Jak obliczyć dni płodne?
W przeciwieństwie do „płodnego” estrogennego śluzu szyjkowego, śluz, który występuje w cyklu miesięcznym w dniach poowulacyjnych jest nazywany gestagennym. Jest on nieprzejrzysty, mętny, lepki, a jego kolor jest żółtawy lub białawy. Jego konsystencja ma za zadanie uniemożliwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej.
Czy wiesz, że?
W okresie ciąży śluz szyjkowy również odgrywa bardzo ważną rolę! Jego konsystencja staje się gęsta i tworzy tzw. czop śluzowy, którego celem jest zamknięcie kanału szyjki macicy. Taka bariera uniemożliwia odpływanie płynu owodniowego i działa ochronnie na rozwijający się płód.
Wspieraj płodność suplementami
Obserwacja ciała, regularne wizyty u ginekologa, badanie hormonu AMH… co jeszcze możesz zrobić dla swojej płodności? Suplementować się! Uzupełnisz w ten sposób niedobory witamin i minerałów, wyregulujesz cykl miesiączkowy, oczyścisz organizm z toksyn, przygotujesz swoje endometrium do prawidłowego zagnieżdżenia zarodka, a nawet zmniejszysz insulinooporność! Wybieraj produkty oparte o naturalne składniki tj. malina właściwa, głóg jednoszyjkowy, bez czarny czy niepokalanek mnisi, które zwiększają szanse na zajście w ciążę (np. zestaw FERTINEA). O tym, jak zwiększyć szanse na ciążę możesz przeczytać tutaj: Jak zwiększyć szansę na ciążę
Pamiętaj! Wykonywanie regularnych badań oraz obserwacja organizmu to nie przykry obowiązek, tylko troska o zdrowie! Szczególnie, jeśli w niedługim czasie planujesz zostać mamą. Badaj się co roku, stosuj zbilansowaną dietę i bądź aktywna fizycznie. Im bardziej zadbasz o swój organizm przed ciążą, tym lepiej będziesz się czuła w jej trakcie i po urodzeniu dziecka.
Czytaj więcej porad o tym jak dbać i wspierać kobiecą płodność: Płodność kobiety - poradnik