Jesteś w ciąży? Tego nie bagatelizuj i pędź do lekarza… SZYBKO!


Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Szczęście i radosne oczekiwanie przeplata się ze strachem i troską o tę małą istotkę, którą nosisz pod sercem. Nie dziwi więc fakt, że w tym czasie jesteś szczególnie wyczulona na wszelkie sygnały, jakie wysyła Ci organizm. Przyszłe mamy nie mają lekko… Mimo, że ciąża to nie choroba, przez 9 miesięcy muszą stawić czoła wielu dolegliwościom. Niektóre są całkiem normalne, inne powinny zwiększyć Twoją czujność i skłonić do wizyty u lekarza. 

Kobieta w ciąży badania lekarz

Zauważyłaś u siebie któryś z poniższych objawów, pędź szybko do lekarza!

Plamienie lub krwawienie z dróg rodnych

Każde plamienie i krwawienie w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem! Ślady krwi na bieliźnie w pierwszych tygodniach ciąży mogą oznaczać tzw. plamienie implantacyjne, związane z zagnieżdżeniem się zarodka. Jest ono krótkie i skąpe. Nie powinno też budzić niepokoju. Jeśli natomiast plamienie utrzymuje się przez kilka dni i towarzyszy mu ból brzucha lub dolnej części pleców nie powinnaś tego bagatelizować. Może to być objaw ciąży pozamacicznej. Obfite krwawienie połączone z silnym bólem i skurczami podbrzusza mogą natomiast zwiastować poronienie. 

W drugim trymestrze ciąży plamienia zdarzają się rzadko. Najczęściej spowodowane są nadżerką lub infekcją. Przyczyny mogą być jednak poważniejsze: łożysko przodujące, późne poronienie, czy poród przedwczesny (jeśli występuje między 22. a 37. tygodniem ciąży).

Plamienie w ostatnich tygodniach ciąży może być spowodowane podrażnieniem szyjki macicy (np. po badaniu ginekologicznym, czy podczas stosunku seksualnego). Nie stanowi ono zagrożenia. Plamienie może być również związane z odejściem czopa śluzowego. Może pojawić się wówczas gęsty śluz podbarwiony krwią. To zupełnie naturalne zjawisko, które zwiastuje zbliżający się poród. Plamienie w trzecim trymestrze ciąży może także oznaczać oderwanie lub przedwczesne odklejenie łożyska. To również objaw pęknięcia macicy. Zagrażają one życiu matki i dziecka. Wymagają one zatem natychmiastowej interwencji lekarza. Żadnego rodzaju plamienia nie należy więc lekceważyć. Szybka reakcja umożliwi podjęcie odpowiednich kroków przez lekarza, a w wielu przypadkach oszczędzi niepotrzebnego stresu przyszłej mamie.

Wymioty i mdłości

Poranne mdłości występujące na początku ciąży nie są powodem do niepokoju. Wręcz przeciwnie – zwiastują prawidłowo rozwijającą się ciążę. Jest to reakcja naszego organizmu na działanie hormonów ciążowych. Spokojnie, wraz z końcem pierwszego trymestru, mdłości powinny ustąpić. Do tego czasu możesz łagodzić dolegliwości, korzystając ze sprawdzonych sposobów, o których pisaliśmy tutaj: Jak sobie radzić z mdłościami w ciąży.

Zagrożenie dla matki i dziecka stanowią natomiast mdłości, którym towarzyszą wymioty. Intensywne, powtarzające się kilka razy w ciągu dnia, mogą bowiem doprowadzić do niedożywienia i odwodnienia organizmu przyszłej mamy oraz zahamowania rozwoju dziecka. W takiej sytuacji należy zasięgnąć porady lekarza.

Nieprawidłowe ruchy dziecka

Czekasz na nie odkąd dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą. Jeśli będziesz miała więcej szczęścia, Twój maluszek da o sobie znać już w okolicach 16. tygodnia ciąży. Większość kobiet, pierwsze ruchy swojego dziecka, zaczyna odczuwać dopiero około 20. tygodnia. Jeśli natomiast po 22. tygodniu Twoje dziecko jeszcze się nie uaktywniło, zgłoś to lekarzowi.  

Konsultacji z lekarzem wymaga także nagła zmiana aktywności dziecka. Zarówno mniejsza, jak i wzmożona jego ruchliwość może być sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Dlatego po 28. tygodniu ciąży, powinnaś obserwować aktywność swojego maluszka. Nie ma jednego wzorca prawidłowej częstotliwości ruchów dziecka. Każde jest bowiem inne, ma inny temperament i rytm dnia. Pamiętajmy, dziecko tak jak my, ma okresy czuwania, wówczas jest bardziej aktywne i snu, kiedy się nie rusza. Przyjmuje się jednak, że w okresach stałej aktywności powinnaś czuć co najmniej 10 ruchów na godzinę. Jeśli jest ich mniej, zjedz coś słodkiego. Maluszek powinien się wtedy uaktywnić, ponieważ podniesie się poziom glukozy. Następnie połóż się i zacznij liczyć jeszcze raz. Sygnałem alarmowym jest zupełny brak ruchów dziecka w ciągu 12 godzin. Wówczas powinnaś skontaktować się ze swoim lekarzem lub jechać do szpitala, w celu kontroli zapisu czynności serca dziecka (KTG). Nie martw się jednak na zapas! Może się okazać, że Twój maluszek zrobił Ci psikusa i urządził sobie dłuższą drzemkę lub zmienił pozycję. Jeśli jednak dzieje się coś złego pozwoli to podjąć w porę właściwe działania.

Obrzęki

Obrzęki to powszechna dolegliwość w ciąży, nasilająca się w trzecim trymestrze ciąż. Puchną wówczas dłonie i stopy, zwykle wieczorową porą i ustępują po odpoczynku i zimnych okładach. Takie obrzęki są zupełnie naturalne i nie powinny niepokoić.

Natychmiastowej konsultacji lekarskiej wymagają jednak obrzęki, które nie ustępują po dłuższym odpoczynku, pojawiają się nagle i obejmują dodatkowo twarz, uda i podbrzusze. Mogą one świadczyć o groźnym dla matki i dziecka zatruciu ciążowym. Konsekwencje zatrucia ciążowego są poważne i należą do nich m.in. odklejenie łożyska, przedwczesny poród, obumarcie płodu, śmierć matki. Nie należy ich zatem lekceważyć.

Upławy, pieczenie i swędzenie

Śluz w ciąży może być bardziej obfity niż zwykle. W zależności od etapu ciąży może być bezbarwny, białawy lub lekko żółty. Powinien być także bezwonny. Jeśli nagle pojawią się brunatne, zielonkawe, białe lub grudkowate upławy, którym towarzyszy pieczenie, swędzenie i nieprzyjemny zapach, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Może to świadczyć o infekcji dróg rodnych, których absolutnie nie powinnaś lekceważyć. Nieleczone grożą m.in. przedwczesnym pęknięciem błon płodowych i przedostaniem się drobnoustrojów do płynu owodniowego, a tym samym do dziecka, zwiększają ryzyko poronienia oraz przedwczesnego porodu.

Silne bóle głowy, skoki ciśnienia, zaburzenia widzenia…

A także obecność białka w moczu (białkomocz), obrzęki, bóle głowy, wymioty, nadwrażliwość na światło. Nie lekceważ tych dolegliwości. Mogą one świadczyć o stanie przedrzucawkowym. Ten nieleczony prowadzi do rzucawki – napadu drgawek, obejmujących całe ciało kobiety. Rzucawka jest bardzo niebezpieczna dla matki i dziecka. Może nawet prowadzić do ich śmierci. Rzucawka ujawnia się zwykle po 20. tygodniu ciąży, a także w trakcie i po porodzie.

Wysokie ciśnienie

Nawet jeśli do tej pory byłaś typem niskociśnieniowca, w ciąży może się to diametralnie zmienić. Mówimy wówczas o nadciśnieniu indukowanym ciążą. Z nadciśnieniem w ciąży nie ma żartów! Może ono prowadzić m.in. do niedotlenienia i zaburzeń w rozwoju dziecka, odklejenia łożyska, czy przedwczesnego porodu. Nadciśnienie może być również przyczyną zaburzeń krzepnięcia krwi, niewydolności krążenia i nerek u ciężarnej.

Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży powinno mieścić się w przedziale 110/60 mmHg do 140/90 mmHg. Wszelkie odstępstwa od normy powinnaś skonsultować z lekarzem.

Silne pragnienie, zmęczenie, zawroty głowy, wielomocz

Masz powyższe objawy? To może być cukrzyca ciążowa! Pojawia się najczęściej w II i III trymestrze ciąży i zwykle ustępuje po urodzeniu dziecka. Nieleczona cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna dla mamy i maluszka. Zwiększa bowiem ryzyko pojawienia się wad rozwojowych u dziecka, prowadzi do makrosomii, jest przyczyną nadwagi oraz cukrzycy u dziecka w przyszłości. Przyszła mama natomiast jest bardziej narażona na zakażenia dróg moczowych, nadciśnienie i rozwój stanu przedrzucawkowego. Cukrzyca ciążowa wpływa także na przebieg ciąży – może prowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.  

Dokuczliwe swędzenie skóry

Swędzenie skóry to częsta dolegliwość ciężarnych kobiet. Przyczyną są zwykle zmiany hormonalne oraz rozciąganie się skóry, związane z rosnącym brzuszkiem. Cóż, trzeba to jakoś przeżyć. Sygnałem, że dzieje się coś niedobrego jest świąd, który pojawia się nagle, głownie wieczorem i w nocy. Najpierw swędzą dłonie i stopy, później także pozostałe części ciała – twarz, szyja, tułów. Jeśli poczujesz dokuczliwe swędzenie, które objawia się w taki sposób – nie zwlekaj, skontaktuj się z lekarzem! Prawdopodobnie jest to cholestaza ciążowa. To rzadka przypadłość, która dotyka około 4% kobiet w ciąży. Spowodowana jest wewnątrzwątrobowym zastojem żółci i zaburzeniami funkcji wątroby. Zwykle objawia się po 25. tygodniu ciąży. Nieleczona cholestaza może doprowadzić do poważnych konsekwencji m.in. niedotlenienia dziecka i przedwczesnego porodu.

Zawsze słuchaj swojej intuicji! Jeśli wystąpi u Ciebie któryś z powyższych objawów lub cokolwiek Cię zaniepokoi, skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę lub udaj do najbliższego szpitala. W wielu przypadkach, szybka reakcja pozwala uniknąć tragedii. 

Czytaj również: Rola kwasu DHA w diecie kobiety ciężarnej i karmiącej piersią.

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane