Jak obliczyć dni płodne?


W celu obliczenia dni płodnych ważna jest obserwacja cyklu oraz skrupulatne zapisywanie daty krwawienia. Prowadzenie kalendarzyka umożliwi dokładne obliczenie dni płodnych i zaplanowanie ciąży!

Jak obliczyć dni płodne?

W celu obliczenia dni płodnych ważna jest obserwacja cyklu, ponieważ często występują przesunięcia spowodowane infekcjami, przeziębieniem, stresem czy stanem zapalanym. Podstawowym sposobem obliczania dni płodnych jest podzielenie swojego cyklu na trzy fazy, kolejno uwzględniając:

  • fazę niepłodności względnej,
  • fazę płodności,
  • fazę niepłodności bezwzględnej.

Ważne jest zapisanie daty pierwszego dnia krwawienia, ponieważ owulacja występuje zwykle od 13 do 15 dni przed krwawieniem. Dla przykładu: jeżeli cykl trwa 28 dni to można założyć, że owulacja przypada na ok. 12-16 dzień cyklu. W przypadku cyklu dłuższego, trwającego np. 31 dni, owulacja przypadnie na ok. 15-19 dzień. Jeśli korzystasz z ogólnodostępnych w Internecie kalendarzy obliczających dni płodne weź pod uwagę próg błędu (zwłaszcza gdy masz cykle nieregularne, dlatego kalendarze sprawdzają się najczęściej wśród kobiet, które regularnie miesiączkują). Możesz również skorzystać z testów owulacyjnych, które są dostępne w aptece bez recepty.

Jak rozpoznać dni płodne?

Jedną z metod jest obserwacja śluzu, którego konsystencja oraz kolor ulegają zmianie w trakcie cyklu. Im bliżej owulacji tym śluzu jest coraz więcej, dlatego możesz odczuwać zwiększoną wilgotność w okolicy pochwy. W tym czasie konsystencja śluzu staje się rozciągliwa a kolor przezroczysty. Dzięki odpowiedniemu pH śluz stwarza lepsze warunki do życia dla plemników i ułatwia im dotarcie do komórki jajowej, dlatego wtedy mówimy o dniach płodnych.

Czytaj również: Testy owulacyjne - jak mogą pomoc w zapłodnieniu.

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane