Leki przeciwbólowe w ciąży szkodzą płodności dziecka


Każda kobieta w ciąży, jest przestrzegana przez przyjaciółki jak i lekarzy, by zdrowo się odżywiała i ograniczała ilość przyjmowanych lekarstw, które mogą wpłynąć negatywnie na dziecko. Wśród środków, które lepiej omijać w ciaży są leki przeciwbólowe: ibuprofen i paracetamol.

ibuprofen i paracetamol w ciazy a plodnosc dziecka

Ibuprofen a ciąża

Ibuprofen jest popularnym niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Obok paracetamolu jest najpopularniejszym rozwiązaniem gdy dopada nas gorączka, bóle menstruacyjne, czy ból głowy. Jednak w ciąży na ten lek należy bardzo uważać.

Już od dawna ibuprofen jest odradzany kobietom w ciąży, szczególnie w czasie trwania pierwszego i trzeciego trymestru. Ostatnie badania, których wyniki zostały opublikowane w lutym 2018 roku, dodają kolejny argument dla wykluczenia tego leku przez cały okres trwania ciąży.

Ibuprofen w ciąży a płodność córki

We wspomianych badaniach wzięły udział kobiety będące w pierwszym trymestrze ciąży, które w trakcie tego okresu przyjmowały ibuprofen przez dwa do siedmiu dni. Wyniki sugerują, że przyjmowanie tego środka już przez dwa dni wpływa na płodność córki. Narażenie córki na działanie ibuprofenu powoduje drastyczny spadek komórek płciowych w jajnikach - prawie o połowę. Co oznacza, że dziewczynki te, rodzą się z mniejszą rezerwą jajnikową, w porównaniu do dziewczynek, których mamy w trakcie ciąży nie przyjmowały tego leku.

Kobiety rodzą się z określoną liczbą pęcherzyków jajnikowych, która określa ich rezerwę jajnikową, która jest ograniczona i nie ma możliwości jej zwiększenia. Ta rezerwa wraz z wiekiem się zmniejsza. Można ją zweryfikować wykonując badanie poziomu AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego. Jest to jedno z badań określających parametry płodności kobiety.

W badaniach stwierdzono, że gdy kobieta w ciąży przyjmuje ibuprofen u jej córki mniej komórek płciowych w jajnikach rośnie i się dzieli, natomiast drastyczna ilość tych komórek obumiera, niezależnie od zaawansowania ciąży. Niestety badania te również stwierdzają, że szkody są nieodwracalne i odstawienie ibuprofenu nie spowoduje naprawienia wyrządzonych przez niego szkód. 

Paracetamol a ciąża

Paracetamol uznaje się za lek bardziej bezpieczny dla ciąży od ibuprofenu. Jest on polecany jako lek pierwszego ratunku, gdy kobieta ciężarna gorączkuje lub odczuwa silny ból. Jest też polecany przez cały okres trwania ciąży, niezależnie od jej etapu. Niestety ostatnie badania pokazują, że jednak i ten lek nie jest najlepszym rozwiązaniem, więc jeśli musisz przyjąć lek przeciwbólowy weź jego jak najmniejszą dawkę.

Paracetamol w ciąży a płodność córki

Niestety opublikowane w tym roku badania poddają w wątpliwość bezpieczeństwo stosowania tego środka, szczególnie w dłuższym okresie. Badania zostały przeprowadzone na gryzoniach, w trzech różnych laboratoriach. Wyniki zostały zebrane i omówione przez ekspertów endokrynologii Uniwersytetu Kopenhaskiego. Stwierdzono, że narażenie płodu na działanie paracetamolu przez tydzień powoduje obniżenie aż o 40% komórek płciowych w jajnikach córki. Ponadto paracetamol wpływa również na zmniejszenie rozmiaru jajników,.

Dr Kristensen ze Szpitala Uniwersytetu Kopenhaskiego komentuje wyniki zgromadzonych badań: "Chociaż to  (przyjmowanie paracetamolu przez kobiety w ciąży) może nie być dotkliwym osłabieniem płodności, to jednak budzi poważne obawy, gdyż dane z trzech różnych laboratoriów niezależnie stwierdzały, że paracetamol może w ten sposób zakłócać rozwój reprodukcyjny kobiet, co wskazuje, że konieczne są dalsze badania, aby ustalić jak to wpływa na ludzką płodność."

Oprócz wpływu na córki zaobserwowano, że wnuczki samic, którym podawano paracetamol, miały również obniżoną ilość komórek jajowych oraz mniejsze jajniki. Co prawda badania te zostały przeprowadzone na szczurach jednakże pomiędzy systemem reprodukcyjnym człowieka i szczura występuje wiele podobieństw. 

Leki przeciwbólowe w ciąży a płodność syna

Nie tylko kobiety w życiu płodowym są narażone na utratę płodności z powodu leków przeciwbólowych. Badania przeprowadzone na tkance jądra wykazały, że przy narażeniu tej tkanki przez tydzień na działanie leków przeciwbólowych jak paracetamol oraz ibuprofen zmniejsza ilość komórek produkujących nasienie o ok. 20%. Co oznacza, że stosowanie tych leków przekłada się negatywnie na płodność mężczyzn.

Inne badania wykazały, że stosowanie paracetamolu przez kobiety w ciąży w dłuższym okresie czasu wpływa na produkcję testosteronu u męskich potomków, a także podnosi ryzyko wystąpienia niezstąpionych jąder. 

Jeśli jesteś w ciąży i odczuwasz silny ból lub gorączkujesz skonsultuj się ze swoim lekarzem co w danej sytuacji będzie najlepszym rozwiązaniem, które i Tobie pomoże i wiąże się z najmniejszym ryzykiem dla zdrowia dziecka.

 

 

źródła informacji:
https://www.eshre.eu/Press-Room/Press-releases-2018/Ibuprofen.aspx
https://www.telegraph.co.uk/news/2018/02/02/ibuprofen-pregnancy-could-harm-fertility-future-daughter/ 
https://www.telegraph.co.uk/news/2018/04/16/taking-paracetamol-pregnancy-may-make-grandchildren-infertile/
https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180106103439.htm 

 

 

 

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane