Endometrioza = ból i niepłodność


Masz bolesne miesiączki? To tak, jak co piąta kobieta w Polsce! Co więcej – pewnie, tak jak większość z nich, nie wiesz, że przyczyną Twoich dolegliwości może być endometrioza. Statystyki nie pozostawiają złudzeń: u co drugiej kobiety ból podczas miesiączki spowodowany jest tą chorobą!

Endometrioza = ból i niepłodność

Endometrioza to choroba przewlekła, która dotyczy coraz większej liczby kobiet. Jak podaje Endometriosis Foundation of America cierpi na nią już 176 mln kobiet i dziewcząt na świecie. Choroba dotyka najczęściej kobiety w wieku rozrodczym i niestety w większości przypadków jest zbyt późno diagnozowana. Brytyjskie źródła podają, że od wystąpienia pierwszych objawów do momentu właściwego rozpoznania endometriozy mija średnio 6 do 8 lat. To o wiele za dużo! W tym czasie choroba rozwija się i sieje spustoszenie w organizmie kobiety, prowadząc do wielu poważnych powikłań.

Poznaj wroga

Endometrioza, w dużym uproszczeniu, to proces przemieszczania się i wszczepia komórek błony śluzowej macicy (endometrium) w inne narządy. Jakie? Praktycznie wszystkie. Ogniska endometrialne najczęściej pojawiają się w jajnikach i jajowodach, ale także w otrzewnej, jelitach, pęcherzu moczowym, a nawet płucach, czy mózgu.

U zdrowej kobiety endometrium wyściela jamę macicy od wewnątrz. Podczas cyklu miesiączkowego endometrium narasta, a gdy nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej i implantacji zarodka, złuszcza się. Wówczas pojawia się krwawienie miesiączkowe…i tak co miesiąc.

Taki sam mechanizm zachodzi, gdy endometrium znajduje się poza macicą. Ogniska endometrialne, tak samo jak endometrium, rosną w trakcie cyklu i krwawią podczas miesiączki. Niestety krew, która gromadzi się w przebiegu endometriozy, nie ma ujścia. To z kolei prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego i powstania torbieli oraz zrostów, które powodują ból.

Rozpoznaj objawy

Ból jest najczęstszym objawem endometriozy!

  • Odczuwasz silny ból przed lub w trakcie menstruacji?
  • Odczuwasz ból w trakcie owulacji?
  • Odczuwasz ból podczas oddawania moczu i/lub stolca?
  • Odczuwasz ból w trakcie i/lub po stosunku płciowym?
  • Zmagasz się z bólem w okolicach miednicy i/lub dolnej części pleców?

Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na co najmniej jedno z powyższych pytań, powinnaś udać się do lekarza i rozpocząć diagnostykę w kierunku endometriozy. Pamiętaj, ból ma zawsze swoją przyczynę!

Jednak nie każda chora na endometriozę kobieta odczuwa ból. Także siła bólu nie jest wyznacznikiem choroby. Są kobiety z bardzo zaawansowaną endometriozą, które nie czują bólu i takie, które mimo niewielkich zmian odczuwają bardzo silne dolegliwości bólowe. 

Co jeszcze może wskazywać na endometriozę?

  • Problemy z zajściem w ciążę
  • Długie, obfite miesiączki
  • Plamienia międzymiesiączkowe
  • Krew w kale i/lub moczu
  • Przewlekła biegunka lub zaparcia (ich występowanie często uzależnione jest od fazy cyklu)
  • Wzdęcia
  • Ogólne osłabienie

Nie lekceważ żadnych niepokojących objawów! Obserwuj swój organizm i działaj zdecydowanie.

Endometrioza – zabójca płodności

Nieleczona endometrioza jest przyczyną nie tylko dolegliwości bólowych i znacznego pogorszenia jakości życia, ale często także niepłodności. Endometrioza zakłóca bowiem procesy rozrodcze na wielu płaszczyznach.

Ogniska endometrialne prowadzą do powstania zrostów i torbieli. Zmiany te, zlokalizowane w obrębię miednicy mniejszej, mogą uciskać jajowody, powodując ich niedrożność. To z kolei utrudnia przemieszczanie się plemników oraz transport zarodka do jamy macicy oraz zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej.

Ponadto, przewlekły stan zapalny rozwijający się w ogniskach endometrialnych, prowadzi do powstania wrogiego środowiska w organizmie kobiety. Ma to negatywny wpływa na jakość komórki jajowej i gospodarkę hormonalną oraz zmniejsza zdolność endometrium do implantacji zarodka.

Diagnostyka endometriozy

Rozpoznanie endometriozy nie jest łatwe. Nie ma bowiem jednego testu, który umożliwiłby jednoznaczne stwierdzenie choroby.
Obecnie, najbardziej wiarygodną metodą umożliwiającą zdiagnozowanie endometriozy jest laparoskopia ginekologiczna. Jest to zabieg polegający na wprowadzeniu do jamy brzusznej urządzenia wyposażonego w zestaw optyczny z kamerą. Umożliwia to obejrzenie narządów jemy brzusznej, macicy, jajników, jajowodów oraz pobranie materiału do badania histopatologicznego.

Leczenie endometriozy

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, a więc nie da się jej wyleczyć. Można jedynie łagodzić objawy i zahamować jej postęp. W przypadku endometriozy najważniejsze jest leczenie przyczynowe, a więc zastosowanie leków hormonalnych lub operacyjne usunięcie zmian.

Leczenie farmakologiczne endometriozy polega na przyjmowaniu preparatów antykoncepcyjnych, gestagenów oraz leków zmniejszających wydzielanie gonadotropiny przez przysadkę i estrogenów przez jajniki. Ich zadaniem jest zahamowanie wzrostu endometrium oraz ognisk endometrialnych.

Operacyjne leczenie endometriozy najczęściej odbywa się za pomocą laparoskopii. Laparoskopia poza diagnostyką endometriozy, umożliwia także usunięcie zmian chorobowych – torbieli, ognisk endometrialnych i zrostów. Niestety efekty laparoskopii nie są trwałe, bowiem endometrioza wraca.

Jeśli starasz się o dziecko, powinnaś jak najszybciej po zabiegu laparoskopii rozpocząć starania macierzyńskie Przygotowania do ciąży możesz wspomóc suplementami wspierającymi płodność np. Fertinea. Dzięki niej uzupełnisz niedobory potrzebnych składników odżywczych, oczyścisz organizm z toksyn, wyregulujesz gospodarkę hormonalną, zwiększając swoje szanse na zapłodnienie.

Czytaj również: Jak przygotować się do ciąży

 

 

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane