Kwas foliowy a płodność


W okresie starania się o dziecko bardzo ważna jest zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały. Czołowe miejsce zajmuje tu kwas foliowy, który odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu, wpływa na płodność oraz na dobre samopoczucie. Z jakiego źródła go czerpać?

Działanie kwasu foliowego

 

Rola w organizmie

Kwas foliowy, inaczej witamina B9, jest niezbędny każdej komórce naszego organizmu, ponieważ wpływa na ich wzrost i funkcjonowanie. Działa korzystnie na mózg i układ nerwowy oraz ma wpływ na dobre samopoczucie oraz sprawne funkcjonowanie żołądka, wątroby oraz jelit. Odgrywa również rolę zapobiegawczą przeciw nowotworom (głownie raka szyjki macicy).

Dawkowanie

Jedzenie produktów, które są bogatym źródłem kwasu foliowego i dodatkowe suplementowanie tej witaminy (w postaci dziennej dawki wynoszącej 0,4 mg na dobę), jest wystarczająca dla większości osób, jednak warto skonsultować z lekarzem jaka dawka będzie dla nas odpowiednia (dotyczy to osób np. na diecie wegetariańskiej). Nie stwierdzono toksycznego działania nadmiaru kwasu foliowego, jednak przekraczanie zalecanych dawek prowadzi do wzrostu ryzyka uszkodzenia wczesnej ciąży, ponadto może powodować wzdęcia, utratę apetytu oraz nudności. Niedobór kwasu foliowego może być przyczyną zahamowania wzrostu i odbudowy komórek, anemii, wzmożonej drażliwości, stanów lękowych, problemów z pamięcią czy bezsennością.

Warto pamiętać, że organizm magazynuje kwas foliowy, jednak zapasy te szybko maleją – w przypadku braku obecności kwasu w diecie, organizm po czterech miesiącach wyczerpuje jego zapasy.

Źródła kwasu foliowego

Najlepszym źródłem kwasu foliowego są soczewica, ciecierzyca, różne rodzaje fasoli, szpinak, szparagi, brokuł i wiele innych, ogólnodostępnych produktów żywnościowych.

Wpływ kwasu foliowego na płodność

Kwas foliowy odgrywa kluczową rolę u kobiet w ciąży, ponieważ wpływa on na prawidłową wagę u noworodka, oraz zapobiega uszkodzeniu cewy nerwowej u płodu. Ponadto witamina B9 chroni przed poronieniem, niedorozwojem łożyska i krwotokami.

Optymalna dawka kwasu foliowego zawartego w Ferti Vitamins Forte, pozwoli utrzymać jego prawidłowy poziom. Natomiast zestaw suplementów Fertinea zawiera wszystkie witaminy, minerały, kwasy omega oraz mikro i makroelementy niezbędne w przygotowaniu do ciąży jak i samego jej przebiegu.

Czytaj również: Kwas foliowy już od pierwszej myśli o poczęciu.

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane