Co wpływa na sukces in vitro?


Co piąta para w Polsce w wieku rozrodczym boryka się z problemem niepłodności. Dla wielu z nich jedyną szansą na posiadanie dzieci jest in vitro - zapłodnienie pozaustrojowe. Sukces zabiegu zależy jednak od wielu czynników. Co wpływa na powodzenie procedury?

Co wpływa na sukces in vitro?

Metoda in vitro nie daje 100% szansy na zapłodnienie, ale jest to procedura, która jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych i popularnych metod leczenia niepłodności. Na sukces in vitro wpływa wiele czynników, między innymi wiek kobiety. Im pacjentka jest młodsza, tym większa szansa na powodzenie zabiegu - w przypadku pierwszej procedury sukces zabiegu w przypadku kobiet poniżej 35 roku życia wynosi prawie 29%, wśród kobiet między 35-37 tylko nieco ponad 25%. Zajście w ciążę za pomocą procedury in vitro u pań w wieku 38-39 lat wynosi ok. 17%, a w przedziale 40-42 lata spada do 10%. W przypadku kobiet po 42 roku życia, szanse na powodzenie metody spadają do kilku procent. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na sukces in vitro jest stan zdrowia przyszłej mamy oraz jakość nasienia przyszłego taty. Te 3 parametry mają ogromny wpływ na % szansę na zajście w ciążę. Do całej procedury warto się jednak przygotować. Jak?

Trzy kroki przygotowujące do in vitro

Oczyszczenie

Oczyszczenie organizmu z toksyn jest ważnym elementem przygotowującym do ciąży. Źródłem toksyn jest zanieczyszczone powietrze, jedzenie, dym papierosowy, używki, ale także stres. Najlepszymi sposobami na oczyszczenie organizmu będzie: picie ok. 2l wody dziennie, aktywność fizyczna, zdrowa dieta, picie ziół czy preparatów kuracji oczyszczających. Zastosowanie takiego detoksu będzie miało bardzo dobroczynny wpływ na organizm, poczynając od lepszego samopoczucia, oczyszczenia wątroby, wsparcie krążenia i wspomaganie płodności.

Odżywienie

Drugi krok przygotowujący do ciąży to zdrowa dieta. Warto przyjrzeć się temu, co ląduje na naszym talerzu, ponieważ to, co jemy ma duży wpływ na unormowanie gospodarki hormonalnej organizmu oraz na płodność. Ważna jest dieta urozmaicona, jedzenie pożywnych śniadań przed wyjściem z domu, lekkostrawnych kolacji - w sumie 4-5 posiłków dziennie. Warto przygotowywać potrawy w domu i unikać jedzenia fast foodów. Postawienie na owoce, warzywa, mięsa i ryby pozwoli szybko nasycić organizm potrzebnymi witaminami.

Przygotowanie psychiczne

Do zabiegu należy przygotować się nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Rozmawianie o emocjach z partnerem jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli zmniejszyć stres i presję, które towarzyszą przygotowaniom do zabiegu. Warto dzielić się wszystkimi odczuciami i spędzać dużo czasu z partnerem. Wsparcie emocjonalne może zapewnić także lekarz, klinika, a w razie potrzeby grupa wsparcia czy psycholog.

Co jeszcze może okazać się pomocne?

Masaż płodności

Masaż płodności to naturalna terapia, która pomoże Ci przygotować się do procedury in vitro i do ciąży. Podczas gdy tradycyjny masaż zmniejsza stres i poprawia krążenie, masaż płodności zwiększyć krążenie układu rozrodczego i wspiera tworzenie zdrowego środowiska jajników i macicy. Masaże wspierające płodność to żadna nowość - były stosowane od wieków, aby pomóc kobietom przygotować się do ciąży. Obecnie są coraz bardziej popularne i oferuje je wiele salonów. Techniki stosowane podczas takiego masażu opierają się na głębokim masażu tkanek, który wspomaga detoksykację organizmu oraz pozwala rozbijać zrosty pozapalne występujące w obrębie jajowodów. Zwolnione oraz głębsze ruchu w masażu pomagają w relaksacji organizmu i polepszeniu krążenia krwi. Masowane narządy: macica, jajowody i jajniki funkcjonują następnie lepiej, a masaż wpływa na zachowanie równowagi hormonalnej.

Masaż płodności pomaga przygotować się do zapłodnienia in vitro przez:

  • zwiększenie krążenia w jajnikach i macicy
  • zmniejszenie stresu
  • doprowadzenie świeżej utlenowanej krwi do macicy i jajników
  • wspieranie hormonalnej równowagi

Uwaga: masaż powinien być wykonywany wyłącznie przed rozpoczęciem procedury in vitro i przed rozpoczęciem brania leków. Masażu nie można wykonywać także po transferze zarodków, ani w trakcie ciąży.

Suplementy diety

Zdrowe odżywianie jest podstawą płodności i prawidłowego rozwoju ciąży. Dlatego o dietę warto zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem i wprowadzić do niej produkty oraz suplementy wspierające płodność. Pomogą one zachować równowagę hormonalną, poprzez dostarczanie organizmowi wszystkich potrzebnych do zrównoważonej produkcji hormonów składników. Dietę płodności uzupełnioną suplementami wprowadź co najmniej 2-3 miesiące przed planowanym zabiegiem in vitro. Porozmawiaj z lekarzem o wszelkich składnikach odżywczych i witaminach, które są Ci w tym okresie niezbędne. Dostarczenie organizmowi odpowiednich składników ważne jest również dla zagnieżdżenia zarodka oraz do utrzymnia ciąży. 

Bardzo duże znaczenie mają składniki znane ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Antyoksydanty pomogą chronić komórki jajowe przed wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. Z biegiem lat stają się one bowiem bardziej narażone i podatne na szkodliwy wpływ wolnych rodników, co powoduje zaburzenie równowagi tlenowej i narażenie ich nawet uszkodzenia DNA komórki. Antyoksydacja czerpana z natury wzmocni cały organizm oraz zwiększy szanse na zajście w ciążę. Substancje posiadające zdolność równoważenia szkodliwego działania procesów utleniających zachodzących w organizmie znajdziemy między innymi w ziołach, Składnikiem, który nasz organizm wykorzystuje dla produkcji jednego z najsilniejszych antyoksydantów - glutationu - jest N-acetylocysteina. Glutation działa wewnątrz komórki, dzięki czemu wpływa na ochronę jej DNA.

Naukowcy odkryli, że L-arginina, która jest aminokwasem wpływa na dojrzewanie komórek jajowych oraz zapobiega ich wczesnemu starzeniu się. Tlenek azotu powstały z L-arganiny w stężeniach fizjologicznych rozszerza naczynia krwionośne i usprawnia przez nie przepływ krwi. Dzięki niemu następuje także wydzielanie odpowiedniej ilości śluzu przez szyjkę macicy, dzięki czemu plemniki mają lepsze dotarcie do komórki jajowej. Suplementacja L-argininy pozytywnie wpływa na płodność kobiety, a także powodzenie procedury in vitro i szybkość uzyskania ciąży, a także zwiększa odsetek ciąż. Warto przyjmować ją w ilości ok. 3 g dziennie. Taką ilość znajdziemy w preparacie Fertinea Ferti Powder Forte, który występuje w formie proszku do rozpuszczania w wodzie, co gwarantuje najlepszą przyswajalność składników.

Składniki, które pomogą Ci zadbać o swój organizm, by odpowiednio go przygotować do procedury in vitro oraz do zagnieżdżenia zarodka i utrzymania ciąży odnajdziesz w produktach Fertinea Ferti. Więcej porad naszych specjalistó dotyczących diety przyszłej mamy znajdziesz tutaj: Dieta dla płodności kobiety. Natomiast przyszły tata również nie może zapomnieć o tym jak ważna jest jego dieta dla sukcesu zapłodnienia i utrzymania ciąży, porady dla przyszłych ojców znajdziesz tutaj: Dieta dla płodności mężczyzny.

Interesuje Cię jak wygląda laboratorium in vitro od środka? Koniecznie zajrzyj na bloga kliniki Gyncentrum, która nagrała filmik ukazujący pracę w laboratorium.

Czytaj jeszcze: Jak przygotować się do in vitro?

Uwaga! Powyższy artykuł jest wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić wizyty u lekarza!

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane