Co to jest stres oksydacyjny?


Stres oksydacyjny to zaburzenie w organizmie równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami, a antyoksydantami. To zaburzenie przyspiesza starzenie się organizmu i może zmniejszyć szansę na poczęcie dziecka. Jakie są źródła stresu oksydacyjnego i jak oczyścić organizm?

Co to jest stres oksydacyjny

Antyoksydacja jest bardzo ważna w procesie starania się o dziecko i lekarze często wspominają o niej na spotkaniu z przyszłą mamą. Zaburzenia równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami, a antyoksydantami mogą pokrzyżować plany powiększenia rodziny, dlatego tak ważne jest jej przywrócenie i utrzymanie.

Jakie są źródła stresu oksydacyjnego?

Stres oksydacyjny to zaburzenie w organizmie równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami (utleniacze), a antyoksydantami (przeciwutleniacze). Stres oksydacyjny to stan, na który wpływ mają zanieczyszczenia środowiska, stres, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej lub częsty, nadmierny wysiłek, stosowana antykoncepcja, nieprawidłowa dieta (uboga w witaminy A, C, E, ale obfitująca w tłuszcze, żywność przetworzoną, produkty pełne konserwantów).

Co powoduje stres oksydacyjny?

Silnie zaburzona równowaga pomiędzy utleniaczami i antyutleniaczami może powodować choroby skóry, uszkodzenia naczyń krwionośnych i rozwój miażdżycy, choroby płuc, oczu, nerek, ale także rozwój chorób neurodegeneracyjnych (Alzheimera i Parkinsona). Nadmiar wolnych rodników w organizmie może powodować także problemy z zajściem w ciążę poprzez skrócenie żywotności komórek jajowych i negatywny wpływ na ich jakość. Nadmiar utleniaczy powoduje też nieprawidłowe odżywienie błony śluzowej macicy oraz utrudnienie w zagnieżdżeniu się zarodka. Stres oksydacyjny może mieć także wpływ na zaburzenia miesiączkowania.

Jak oczyścić organizm? Jak neutralizować wolne rodniki??

W antyoksydacji bardzo ważna jest dieta bogata w witaminy A, C i E - są to najsilniejsze przeciwutleniacze, które znajdziemy w codziennych produktach. Witaminę A zawiera m.in. marchew, szpinak, szczaw, szparagi, pomidory, por, papryka. Witaminę C znajdziemy w cytrusach, porzeczce, aronii, kapuście, brokule, papryce. Witamina E to głównie oleje roślinne, oliwa z oliwek i orzechy. Pomocna będzie także suplementacja i dostarczenie organizmowi bioflawonidów, koenzymu Q10 oraz składników takich jak cynk i selen.

W antyoksydacji i zarazem wsparciu płodności pomocne będą także zioła, a zwłaszcza bez czarny, głóg jednoszyjkowy, pokrzywa zwyczajna, malina właściwa i lebiodka pospolita. Każde z ziół można pić oddzielnie lub  formie naparu (np. Ferti Herbal Blend). Wsparciem w oczyszczaniu będzie także ostropest plamisty, mniszek lekarski i siemię lniane. Funkcję oczyszczającą wątroby uruchomi picie rano soku z połówki cytryny rozpuszczonej w 1 litrze wody.

Uwaga! Powyższy artykuł jest wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić wizyty u lekarza!

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane