Aktywność fizyczna w ciąży


Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Szczęśliwy, ale i wymagający. By lepiej znieść jej trudy, przyszła mama powinna pomyśleć o aktywności fizycznej. To świetna forma relaksu, która ma ogromny wpływ na stan zdrowia ciężarnej.

Aktywność fizyczna w ciąży

9 miesięcy wyczekiwania na upragnionego maluszka to czas dużych zmian w organizmie kobiety. Dlatego zajście w ciąże nie powinno stanowić przeszkody dla kontynuowania aktywności fizycznej, ponieważ ma ona pozytywny wpływ na zdrowie przyszłej mamy. Wiele badań naukowych wykazało, że umiarkowany i regularny wysiłek w ciąży jest bezpieczny, a co najważniejsze pomaga łatwiej znieść jej trudy.

Pamiętaj jednak, by przed rozpoczęciem treningów skonsultować się ze swoim lekarzem. Jeżeli nie będzie miał żadnych przeciwwskazań, a Twoja ciąża nie jest zagrożona, możesz przystąpić do planowania treningów. Warto pomyśleć także o umiarze i doborze aktywności do swojego stanu. Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń, które mają bardzo dobry wpływ na rozwój płodu oraz przygotowanie do porodu.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety podczas trwania ciąży?

Po pierwsze, nagły przyrost wagi znacznie obciąża kręgosłup i stawy. Skóra ulega rozciągnięciu ponad swoje możliwości, a rozrastająca się macica upośledza działanie płuc i narządów wewnętrznych. W drugim trymestrze ciąży znacznie zwiększa się objętość krwi - serce pompuje jej nawet 6 litrów na minutę, a zmiany w układzie krążenia powodują zwiększoną potliwość i napady gorąca.
Jednak zmiany zachodzą nie tylko w obrębie ciała - zmienia się również kondycja psychiczna. Pojawiają się wahania nastroju, nierzadko powodując jego pogorszenie. Regularna aktywność nie tylko pomaga utrzymać ogólną sprawność ciała, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na samopoczucie. Ćwiczenia w ciąży pomagają przyszłej mamie odzyskać komfort psychiczny, kontrolę nad własnym ciałem i dodają energii.

Jakie są korzyści uprawiania aktywności fizycznej podczas ciąży?

Systematyczna aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie układu krążenia i układu oddechowego. Dzięki temu przyszła mama lepiej znosi wysiłek podczas ciąży. W trakcie ćwiczeń zwiększa się przepływ krwi przez macicę i łożysko, a to pozytywnie wpływa na rozwój maluszka. Ćwiczące mamy rzadziej odczuwają ból pleców i łatwiej znoszą trudy ciąży. Stwierdza się u nich wzrost przemiany materii, a co za tym idzie niższy przyrost masy ciała i rzadsze występowanie otyłości. Regularna aktywność zmniejsza również ryzyko komplikacji w czasie ciąży, takich jak cukrzyca ciążowa czy stan przedrzucawkowy. U trenujących przyszłych mam stwierdza się wyższy odsetek ciąż o prawidłowym przebiegu.

Szacuje się, że czas trwania porodu to od 7 do 10 godziny. Aktywne ciężarne są do niego lepiej przygotowane, często mają szybszy poród (szybsze rozwarcie macicy) i odczuwają mniejszy ból podczas skurczów partych. Ponadto czas hospitalizacji poporodowej jest krótszy, a w okresie połogu kobiety, które ćwiczyły w czasie ciąży, szybciej odzyskują sprawność fizyczną i równowagę psychiczną.

Jak ćwiczyć podczas ciąży?

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności skonsultować się ze swoim lekarzem. Pamiętaj również, by dopasować aktywność fizyczną indywidualnie do swoich możliwości oraz do kondycji, stopnia zaawansowania ciąży oraz do tego, czy byłaś aktywna przed ciążą. Podczas wysiłku pij dużo wody (mineralnej niskozmineralizowanej), noś luźne i wygodne ubrania, które nie będą uciskać Twojego ciała. Ćwicz umiarkowanie, by Twoje tętno nie przekroczyło 140 uderzeń na minutę. Pomyśl o ćwiczeniach wzmacniających plecy i nogi. Joga, pilates, pływanie czy spacery to najczęściej polecane aktywności. Unikaj wysiłku, który może narazić Cię na utratę równowagi i upadek, m.in. jazda na rowerze, rolkach czy nartach. Nie uprawiaj sportów kontaktowych i zespołowych. Unikaj również ćwiczeń na mięśnie brzucha oraz takich, które wymagają leżenia na plecach. Nie przemęczaj się – wystarczą 3-4 treningi tygodniowo.

Czytaj również: Jakie ćwiczenia w ciąży?

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane