4 sposoby na nieregularne miesiączki


Znasz problem nieregularnych miesiączek? Nie jesteś jedyna! Wiele kobiet skarży się na nieregularne cykle, które skutkują rozstrojeniem organizmu czy złym samopoczuciem. Jednak największym  problemem z tym związanym może być trudność w wyliczeniu dniu płodnych. Szczególnie dla kobiet planujących ciążę. Podpowiadamy, które nawyki warto wprowadzić do codziennego życia, a z jakich zwyczajów zrezygnować, aby pożegnać się z problemem nieregularnych miesiączek.

4 sposoby na nieregularne miesiączki

1. Zasięgnij porady lekarza

Zaburzenia cyklu zawsze wymagają konsultacji z lekarzem. Zwłaszcza jeśli staramy się o dziecko. Nieregularne miesiączkowanie może być oznaką choroby, dlatego nie należy ich lekceważyć. Ginekolog przeprowadzi wywiad, zada kilka dodatkowych pytań, zleci badania pomocne w postawieniu diagnozy. Najczęściej jest to USG oraz badania hormonalne. Choroby, których objawem są zaburzenia miesiączkowania, to najczęściej:

U kobiet zbliżających się do 40 r.ż. pojawiające się nieregularnie miesiączki mogą być symptomem przedwczesnej menopauzy. Ta jest zjawiskiem, z którym spotykamy się coraz częściej. Jeżeli podejrzewasz u siebie ten problem, warto wykonać badanie AMH. Zwłaszcza jeżeli planujesz zostać mamą! Po pierwsze dowiesz się z niego czy jesteś płodna. Po drugie potwierdzisz lub wykluczysz tezę, że Twoja rezerwa jajnikowa „przekwita”. Więcej na ten temat dowiesz się z tego tekstu: AMH nowoczesny parametr kontroli płodności. Nieregularne cykle najczęściej leczy się terapią hormonalną. Ponadto, jeżeli problemy z miesiączkowaniem mają podłoże w innej chorobie (np. cukrzycy), wówczas podstawą jest walka ze schorzeniem.

2. Postaw na racjonalne odżywianie

Znaczenie diety dla utrzymania regularności cyklu miesiączkowego jest szczególnie ważne. Wahania wagi wynikające z eksperymentalnych diet, niedojadania czy przejadania się nie są lubiane przez układ hormonalny. Gwałtowne tycie i chudnięcie rozregulowuje menstruację. Wpływa również na kondycję całego organizmu! Zadbaj o to, aby Twoja dieta była bogata w białko, tłuszcze i węglowodany. Wszystko w odpowiednich proporcjach! W pośpiechu często sięgamy po węglowodany... z czekoladą, zaniedbując np. chude mięso i ryby. Racjonalne podejście do diety wymaga wyważonego menu. To musi być nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Jedzenie to przecież przyjemność! Postaraj się unikać przetworzonych dań, produktów gotowych, konserwantów, fast-foodów, słodyczy i przekąsek. Sięgaj po produkty pełnoziarniste, które dostarczają węglowodanów złożonych i błonnika. Nie zapominaj o tłustych rybach, bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe np. pstrąg, łosoś, śledź czy makrela. Podstawę diety powinny stanowić przede wszystkim świeże owoce i warzywa! Tych kilka zdrowych zasad pomoże Ci regularnie miesiączkować, a przy okazji cieszyć się dobrą wagą.

3. Nerwowa? Rusz się dziewczyno!

Życie w biegu... zadaniowym. To codzienność współczesnej kobiety. Niekończąca się gonitwa i narastający stres mają swoje konsekwencje dla zdrowia. Są przyczyną zaburzeń i wahań hormonalnych. A te bezpośrednio przekładają się na nieregularne cykle. Przyjrzyj się swojemu planowi dnia i zorganizuj go tak, aby znaleźć czas na aktywny wypoczynek. Wysiłek fizyczny, mimo że „zwala z nóg” pozwala odpocząć umysłowi. Redukuje napięcie wynikające z codziennych stresów. Połączenie racjonalnego odżywiania z aktywnością fizyczną ustabilizuje gospodarkę hormonalną Twojego organizmu. W efekcie poczujesz się dużo lepiej!

4. Poznaj moc mikro i makroelementów!

Zgodnie z powyższym racjonalna dieta, sport i odpoczynek, pomogą w uregulowaniu miesiączki! Dodatkowo, warto pomyśleć o witaminowym wsparciu. Nie mamy na myśli sięgania po standardową ( czytaj: 100 witamin w jednej kapsułce) suplementację. Piszemy o szczegółowej analizie niedoborów. Czego w szczególności potrzebuje Twój organizm, aby uregulować cykle?

Witaminy C

Witamina C jest antyoksydantem, który zapobiega uszkadzaniu komórek przez wolne rodniki. Czym właściwie są owe wolne rodniki i dlaczego szkodzą kobiecie? Wolne rodniki to atomy tlenu z nieparzystą liczbą elektronów. Kiedy nasz organizm boryka się z ich nadmiarem, a nie dostarczamy mu wystarczającej ilości przeciwutleniaczy dochodzi do tzw. stresu oksydacyjnego. Czym on może skutkować? Oprócz takich chorób jak miażdżyca czy nowotwory wolne rodniki może powodować nieregularne cykle i problemy z zajściem w ciążę. Przyczynia się również do przedwczesnego starzenia, chorób krążenia i uszkodzenia naczyń krwionośnych. Zapamiętaj, że antyoksydanty wpływają również na konsystencję śluzu szyjkowego oraz błony śluzowej macicy, czyli endometrium.

Witaminy B6 i B12

Witamina B6 bierze udział w powstawaniu progesteronu i procesach immunologicznych. Dodatkowo pomaga wytworzyć, zapewne znany Ci hormon, serotoninę. Jest to tzw. neuroprzekaźnik. Wspólnie z melatoniną reguluje Twój sen, apetyt i wpływa na samopoczucie. Witamina B12 bierze udział w produkcji czerwonych krwinek w szpiku. Jej niedobór może skutkować nawet anemią! Jeżeli czujesz się przemęczona, jesteś blada, być może dotyczy Cię ten problem. Czytaj więcej o witaminie B6 i B12

Magnezu, cynku, żelaza

Magnez bierze udział w prawidłowym podziale komórek i replikacji DNA. Chroni przed niekorzystnymi dla organizmu skutkami stresu. Cynk jest znany z tego, że reguluje miesiączki i poprawia płodność – zarówno kobiecą, jak i męską. Bierze udział właściwie we wszystkich procesach zachodzących w organizmie. Wpływa na mineralizację kości, gojenie ran i pracę układu immunologicznego. Nie zapomnij o żelazie! Buduje ono liczne enzymy i białka w organizmie człowieka. U kobiet suplementacja żelazem sprawdza się przy obfitych miesiączkach, kiedy ubytek krwi jest niezwykle odczuwalny. Pamiętaj, że dla prawidłowego wchłaniania żelaza niezbędna jest witamina C.

Kwasu foliowego

Powszechnie jest kojarzony ze wsparciem płodności i prawidłowego rozwoju dziecka podczas życia płodowego. Dlatego w szczególności warto zadbać o suplementację kwasem w momencie planowania ciąży. Jednakże nie tylko! Niedobór kwasu foliowego spowalnia syntezę DNA i podział komórek. Osłabia też wchłanianie substancji pokarmowych z przewodu pokarmowego, co generuje dodatkowe problemy.  Warto go mieć również na uwadze, jeżeli Twoje okresy są nieregularne, obfite i wyczerpujące. Więcej o kawasie foliowym przeczytasz tutaj: Kwas foliowy a płodność

Niepokalanka mnisiego

Coś nowego? Jeżeli poznasz jego właściwości, będzie on gwiazdą w Twojej apteczce! To najbardziej znane zioło wspierające kobiety podczas „trudnych dni” i zaburzeń hormonalnych. Niepokalanek mnisi naturalnie reguluje przebieg cyklu menstruacyjnego. Wyrównuje gospodarkę hormonalną. Normalizuje zbyt niski poziom luteiny oraz obniża zbyt wysoki poziom prolaktyny. Ginekolodzy nazywają go ratunkiem na PMS. Dobra alternatywa dla przedokresowych zachcianek żywieniowych, prawda? Nie tuczy i nie psuje cery. Wręcz przeciwnie! Pozytywnie wpływa również na płodność poprzez stymulację hormonów płciowych.

Mamy nadzieję, że powyższe rady pomogą Ci uporać się z problemem nieregularnych miesiączek. Odtąd, planując ciążę, będziesz mogła posiłkować się kalendarzykiem owulacyjnym i znacznie łatwiej wyznaczysz dni płodne. P

Czytaj również: Naturalne sposoby na bolesne miesiączki

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane