Stres oksydacyjny – jego przyczyny i wpływ na płodność


Żyjesz w ciągłym napięciu, nieodpowiednio się odżywiasz i stronisz od aktywności fizycznej? Uważaj! Czynniki te wpływają na rozwój stresu oksydacyjnego, który jest niebezpieczny dla organizmu, ponieważ przyczynia się do powstawania wielu groźnych chorób. Sprawdź co robić, aby się przed nim uchronić!

Stres oksydacyjny

Czym jest stres oksydacyjny?

W prawidłowo funkcjonującym organizmie występuje równowaga między powstawaniem wolnych rodników a ich wymiataniem. Kiedy wzrost wytwarzanych wolnych rodników jest większy niż ilość jego zamiataczy, zmniejsza się aktywność systemów enzymatycznych odpowiedzialnych za ich usuwanie. Spada wtedy aktywność antyoksydacyjna i mechanizm obronny organizmu nie jest w stanie skutecznie pozbyć się wolnych rodników. Taka dysproporcja prowadzi do zachwiania równowagi reakcji utleniania, co jest nazywane stresem oksydacyjnym.

Przyczyny stresu oksydacyjnego

Przyczynami stresu oksydacyjnego są najczęściej czynniki zewnętrzne, w których wymienić można: życie w napięciu nerwowym, zanieczyszczenie środowiska, wyczynowe uprawianie sportu, palenie papierosów, zbyt intensywne opalanie się, kontakt z metalami ciężkimi, zażywanie niektórych leków (antykoncepcyjnych, sterydów, antydepresantów). Również wpływ diety nie pozostaje bez znaczenia – spożywanie wysoko przetworzonej żywności, pryskanych owoców oraz warzyw, spleśniałych produktów (odkrawanie popsutych części i zjadania reszty), jedzenia spalonego oraz picie alkoholu są czynnikami powstawania stresu oksydacyjnego.

Do czego przyczynia się stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny może inicjować rozwój choroby nowotworowej, ponieważ przyczynia się on do powstania mutacji. Jest on czynnikiem w powstawaniu chorób, m.in. układu krążenia, płuc, oczu, zapalenia wątroby i trzustki, cukrzycy, chorób układu nerwowego.

Wpływ stresu oksydacyjnego na płodność

Na płodność wpływa wiele czynników. Ważny jest dobry stan zdrowia, dieta bogata w odpowiednie składniki spożywcze, odpowiednia aktywność fizyczna oraz minimalizacja stresogennych sytuacji. Brak równowagi między tworzeniem a usuwaniem wolnych rodników prowadzi do zachwiania równowagi reakcji utleniania, która jest szczególnie szkodliwa dla plemników. Stres oksydacyjny wpływa na zmniejszenie ich liczebności oraz ruchliwości, co w konsekwencji uniemożliwia uzyskanie zapłodnienia lub prowadzi do zaburzenia rozwoju zarodka. Wolne rodniki negatywnie działają na komórki jajowe, ponieważ skracają ich żywotność oraz wpływają na pogorszenie ich jakości. Ponadto przez ich nadmiar dochodzi do nieprawidłowego odżywienia błony śluzowej macicy co w konsekwencji utrudnia zagnieżdżenie się zarodka. Stres oksydacyjny bywa przyczyną rozregulowanych cyklów miesiączkowych a w niektórych przypadkach może powodować bądź nasilać takie schorzenia jak zespół policystycznych jajników oraz endometriozę.

Jak oczyścić organizm?

Warto zminimalizować ilość przetwarzanego jedzenia w diecie i wprowadzić do niej produkty bogate w witaminy oraz minerały. Można się wspomóc suplementami oraz ziołowymi, ogólnodostępnymi, naparami – np. herbatę skomponowaną przez zespół lekarzy, położników oraz dietetyków dostępną w sklepie Fertinea Ferti Antioxidant Herbals. Rekreacyjna aktywność fizyczna wspomaga proces usuwania z organizmu wolnych rodników oraz toksyn. Ruch ma zbawienne działanie na obniżenie poziomu stresu oraz napięcia, wzmacnia mięśnie i poprawia krążenie. Warto jednak pamiętać aby nie forsować organizmu i wybierać relaksujące formy aktywności takie jak: joga, pilates, wędrówki w otoczeniu natury, trucht bądź energiczny marsz. Czytaj też: Jak oczyścić organizm z toksyn przed ciążą?

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane